PMI w Turcji w górę, w Czechach i na Węgrzech w dół, w Rosji stabilny
PMI w sierpniu w Czechach i na Węgrzech spadł, ale utrzymuje się powyżej poziomu 50 pkt. W Turcji PMI wzrósł, a w Rosji był stabilny - wynika z poniedziałkowych raportów przygotowanych przez Markit wraz z HSBC oraz węgierskie stowarzyszenie MLBKT.
01.09.2014 11:10
PMI dla czeskiego przemysłu spadł w sierpniu do 54,3 pkt. z 56,5 pkt. miesiąc wcześniej. To 16 z rzędu odczyt powyżej poziomu 50 pkt. PMI jest na najniższym poziomie od września ubiegłego roku.
Autorzy raportu zwracają uwagę na najwolniejszy od czerwca 2013 r. wzrost zamówień eksportowych w Czechach.
"Presje inflacyjne pozostają słabe" - napisano w raporcie.
W Turcji PMI wzrósł z 48,5 pkt. w lipcu do 50,3 pkt. w sierpniu.
"Głównymi czynnikami podwyższającymi główny PMI była produkcja, nowe zamówienia i zapasy, choć dwa ostatnie komponenty wciąż są poniżej 50,0 pkt." - napisano w raporcie.
PMI dla rosyjskiego przemysłu w sierpniu wyniósł 51,0 pkt., tyle samo, co miesiąc wcześniej.
W raporcie odnotowano pierwszy od marca wzrost kosztów produkcji w Rosji i braki w zaopatrzeniu.
Na Węgrzech PMI spadł do 51,0 pkt. z 56,7 pkt. w lipcu, po rewizji z 51,5 pkt. To 13 z rzędu odczyt powyżej poziomu 50 pkt.
Wskaźnik PMI dla Polski w lipcu spadł do 49,0 pkt. z 49,4 pkt. lipcu.
Poniżej zestawienie odczytów PMI w regionie z ostatnich miesięcy.
PMI to wskaźnik opracowany dla określenia ogólnego obrazu sytuacji w sektorze produkcyjnym. Wskaźnik równy 50,0 oznacza brak zmian w porównaniu z miesiącem poprzednim. Wielkości powyżej 50,0 oznaczają poprawę, a poniżej 50,0 - pogorszenie.
PMI dla Czech, Turcji, Rosji i Polski przygotowuje firma Markit we współpracy z bankiem HSBC. PMI dla Węgier przygotowuje Węgierskie Stowarzyszenie Zarządzania Logistyką, Zakupami i Zapasami (MLBKT).