Po dwóch próbnych sesjach popyt przejął inicjatywę
W czwartek rano wśród inwestorów z GPW panowała spora niepewność. Dzień wcześniej amerykańskie indeksy po bardzo dobrym starcie, kiedy to zyskiwały ponad jeden procent, na zamknięciu spadły poniżej poziomu odniesienia.
Taki dość nieoczekiwany obrót wydarzeń spowodował, że WIG20 otwierał się na lekkich minusach. Po początkowych spadkach jednak nastąpiło odbicie i przed południem kurs indeksu zyskiwał ponad 0,5% i na tych poziomach utrzymywał się niemal do rozpoczęcia notowań na Wall Street. Przedpołudniowa inicjatywa strony popytowej wyraźnie była związana z ruchem wzrostowym na amerykańskich rynku terminowym, gdzie byki znowu podjęły próbę wykorzystania medialnej ciszy na temat problemów kredytowych państw europejskich. Jako pretekst do zakupów posłużyły również informację o ciągłej poprawie w przechwytywaniu wycieku ropy przez BP – sektor paliwowy wyraźnie na tym skorzystał. Na warszawskim parkiecie z kolei wśród blue chipów wyróżniała się także spółka surowcowa – KGHM, który przy niemałych obrotach (275 mln PLN) ostatecznie zyskał 3,4%. To dobra wiadomość, ruchy cen akcji konglomeratu z Lubina są zazwyczaj papierkiem lakmusowym koniunktury na giełdzie, który aktualnie reaguje na wzrosty cen miedzi Gdy doszło do
wysokiego otwarcia na Wall Street, do KGHM dołączyły największe banki: Pekao (ostatecznie +3,5%) i PKO BP (+2,7%), co doprowadziło WIG20 do zamknięcia +1,6%, przy obrocie 1,46 mld PLN. Nastroje do przeprowadzenia korekty spadków są na tyle przychylne, że inwestorzy w ogóle nie zareagowali na słabszy raport z amerykańskiego rynku pracy, gdzie w zeszłym tygodniu zarejestrowano 456 tys. osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych po raz pierwszy (prognoza 447 tys.).
Czwartkowa sesja okazała się udana dla posiadaczy akcji, indeks WIG zamknął dzień na 1,2% plusie przy obrocie sięgającym po sesji 1,7 mld zł. Inwestorzy pokonali lukę bessy z początku tygodnia, tym samym otwierając drogę do następnego oporu, zlokalizowanego na poziomie 40 877 pkt. Obrazem graficznym wczorajszych wahań była wykreślona biała świeca, która dotarła na zamknięciu do poziomu 40 666 pkt. Poprawa nastrojów na rynku znalazła również swoje odzwierciedlenie w obrazie wskaźnikowym. RSI zanotował 48 pkt, oddalając się od linii sygnalnej dla rynku wzrostowego, co sugeruje możliwość powrotu przewagi popytu na rynek. Ruch wskaźnika potwierdził Composite Index, ale przy odwrotnym zachowaniu Derivative Oscillator, co powoduje, że technicznie sytuacja nie została jednoznacznie wyklarowała. Uzasadnieniem tej tezy były po czwartkowych notowaniach wskazania ADX, który pomimo sporej zmienności ostatnich dni utrzymał wartość poniżej 20 pkt. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na piątkową sesje jest wzrost
indeksu w obszar najbliższego oporu, natomiast nastawienie na przyszły tydzień zależeć będzie bezpośrednio od powodzenia bądź fiaska ataku wspomnianego poziomu.
BM Banku BPH