Po jakiej uczelni zatrudniają?
Jaką uczelnię ukończyć, żeby nie szukać zbyt długo zatrudnienia? Uniwersytet Warszawski cieszy się największym zaufaniem szefów.
Jaką uczelnię ukończyć, żeby nie szukać zbyt długo zatrudnienia? Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami przygotowało ranking najpopularniejszych szkół wśród pracodawców. O szczegółach pisze "Dziennik".
W sondażu nie pytano o naukowe osiągnięcia ani o liczbę bronionych doktoratów i magisterek. 350 dyrektorów personalnych dużych firm odpowiadało na pytanie: absolwenta jakiego rodzaju uczelni chciałbyś zatrudnić?
Według stowarzyszenia, pracodawcy najbardziej cenią Uniwersytet Warszawski. Uczelnia ma - w opinii szefów - najlepsze w kraju wydziały socjologii, politologii, psychologii i pedagogiki. Niespodziewanie bije nawet dwie politechniki w dziedzinie informatyki. Ta uczelnia przegrała w dwóch kategoriach: prawo oraz zarządzanie.
Prawie 30 proc. ankietowanych firm postawiła na Uniwersytet Warszawski. Politechnika Wrocławska dostała tylko 18,7 proc., a Politechnika Warszawska - 13,1.
Wyniki sondażu nie przypadły do gustu prof. Jerzemu Świątkowi, dziekanowi Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.
- Nasi absolwenci są co najmniej tak samo dobrzy jak informatycy po UW - mówił "Dziennikowi". - Wielu pracodawców sięga najpierw po fachowców z Warszawy, a dopiero potem do innych miast.
Jak informuje "Dziennik" prawnika opuszczającego mury Uniwersytetu Jagiellońskiego z otwartymi ramionami przyjmie 54 proc. firm - to najbardziej spektakularne zwycięstwo nad Warszawą. UW z jedną czwartą głosów został zdeklasowany, podobnie jak Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (8 proc.).
Zdecydowanie wygrywa Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Ma 69-procentowy wynik. Politologia na UAM dostała tylko 9 proc. głosów, a UJ - 7 proc. Zdaniem ekspertów w tym przypadku decyduje to, że młodzi ludzie ze stolicy są bliżej "wielkiej polityki".
W karierze biznesowej najlepszy jest dyplom Szkoły Głównej Handlowej. Absolwentów SGH najwyżej ceni aż 69 proc. potencjalnych szefów. Pracownika po Akademii Ekonomicznej w Poznaniu chciałoby mieć w swoich szeregach tylko 9 proc. szefów, a po AE w Krakowie 8 proc. Tu kompletna klęska UW. Na absolwenta zarządzania stołecznej uczelni zdecydował się zaledwie jeden na stu pracodawców.
"Gdzie znaleźć dobrego psychologa? Tylko na UW" - mówi 56 proc. pracodawców. W Poznaniu poszuka ich tylko 13 proc., a we Wrocławiu 7. "Psycholog z dyplomem UW ma swoją markę. Wydział psychologii współpracuje z agencją PR, która kształtuje jego wizerunek. Poza tym to są naprawdę świetni, dobrze wyszkoleni specjaliści" - mówi "Dziennikowi" Anita Wojtaś z grupy doradztwa personalnego Pracuj.
Uniwersytet Warszawski kształci też najlepszych pedagogów. Tak uważa 55 proc. pytanych dyrektorów personalnych. Kolejne uczelnie od lidera dzieli przepaść. Uniwersytet w Poznaniu dostał jedynie 12 proc. głosów, a na pracownika z UŚ zdecydowałaby się co dziesiąta firma. O dziwo, na liście nie znalazła się natomiast żadna z akademii pedagogicznych. "One są w Polsce ciągle jeszcze nowym zjawiskiem, nie mają ugruntowanej pozycji i renomy u pracodawców. Potrzeba na to czasu" - mówi "Dz" Ewa Noga z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów.
Szefowie cenią najbardziej:
INFORMATYKA: Uniwersytet Warszawski, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Politechnika Wrocławska, Wydział Elektroniki, Politechnika Warszawska, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, Politechnika Warszawska, Wydział Matematyki i Nauki Informacyjnych, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Matematyki i Informatyki.
PEDAGOGIKA: Uniwersytet Warszawski, Wydział Pedagogiczny, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Studiów Edukacyjnych, Uniwersytet Śląski, Wydział Pedagogiki i Psychologii, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Humanistycznych i Pedagogicznych, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Filozoficzny.
POLITYKA: Uniwersytet Warszawski, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych, Uniwersytet Śląski, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Społecznych.
PRAWO:Uniwersytet Jagielloński, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Łódzki, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Prawa i Administracji.
PSYCHOLOGIA: Uniwersytet Warszawski, Wydział Psychologii, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Filozoficzny, Uniwersytet Śląski, Wydział Pedagogiki i Psychologii.
ZARZĄDZANIE I EKONOMIA: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Akademia Ekonomiczna w Poznaniu, Akademia Ekonomiczna w Krakowie, Akademia Ekonomiczna w Katowicach, Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu