Po jakiej uczelni zatrudniają?
Jaką uczelnię ukończyć, żeby nie szukać zbyt długo zatrudnienia? Uniwersytet Warszawski cieszy się największym zaufaniem szefów.
14.04.2008 | aktual.: 14.04.2008 14:58
Jaką uczelnię ukończyć, żeby nie szukać zbyt długo zatrudnienia? Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami przygotowało ranking najpopularniejszych szkół wśród pracodawców. O szczegółach pisze "Dziennik".
W sondażu nie pytano o naukowe osiągnięcia ani o liczbę bronionych doktoratów i magisterek. 350 dyrektorów personalnych dużych firm odpowiadało na pytanie: absolwenta jakiego rodzaju uczelni chciałbyś zatrudnić?
Według stowarzyszenia, pracodawcy najbardziej cenią Uniwersytet Warszawski. Uczelnia ma - w opinii szefów - najlepsze w kraju wydziały socjologii, politologii, psychologii i pedagogiki. Niespodziewanie bije nawet dwie politechniki w dziedzinie informatyki. Ta uczelnia przegrała w dwóch kategoriach: prawo oraz zarządzanie.
Prawie 30 proc. ankietowanych firm postawiła na Uniwersytet Warszawski. Politechnika Wrocławska dostała tylko 18,7 proc., a Politechnika Warszawska - 13,1.
Wyniki sondażu nie przypadły do gustu prof. Jerzemu Świątkowi, dziekanowi Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.
- Nasi absolwenci są co najmniej tak samo dobrzy jak informatycy po UW - mówił "Dziennikowi". - Wielu pracodawców sięga najpierw po fachowców z Warszawy, a dopiero potem do innych miast.
Jak informuje "Dziennik" prawnika opuszczającego mury Uniwersytetu Jagiellońskiego z otwartymi ramionami przyjmie 54 proc. firm - to najbardziej spektakularne zwycięstwo nad Warszawą. UW z jedną czwartą głosów został zdeklasowany, podobnie jak Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (8 proc.).
Zdecydowanie wygrywa Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Ma 69-procentowy wynik. Politologia na UAM dostała tylko 9 proc. głosów, a UJ - 7 proc. Zdaniem ekspertów w tym przypadku decyduje to, że młodzi ludzie ze stolicy są bliżej "wielkiej polityki".
W karierze biznesowej najlepszy jest dyplom Szkoły Głównej Handlowej. Absolwentów SGH najwyżej ceni aż 69 proc. potencjalnych szefów. Pracownika po Akademii Ekonomicznej w Poznaniu chciałoby mieć w swoich szeregach tylko 9 proc. szefów, a po AE w Krakowie 8 proc. Tu kompletna klęska UW. Na absolwenta zarządzania stołecznej uczelni zdecydował się zaledwie jeden na stu pracodawców.
"Gdzie znaleźć dobrego psychologa? Tylko na UW" - mówi 56 proc. pracodawców. W Poznaniu poszuka ich tylko 13 proc., a we Wrocławiu 7. "Psycholog z dyplomem UW ma swoją markę. Wydział psychologii współpracuje z agencją PR, która kształtuje jego wizerunek. Poza tym to są naprawdę świetni, dobrze wyszkoleni specjaliści" - mówi "Dziennikowi" Anita Wojtaś z grupy doradztwa personalnego Pracuj.
Uniwersytet Warszawski kształci też najlepszych pedagogów. Tak uważa 55 proc. pytanych dyrektorów personalnych. Kolejne uczelnie od lidera dzieli przepaść. Uniwersytet w Poznaniu dostał jedynie 12 proc. głosów, a na pracownika z UŚ zdecydowałaby się co dziesiąta firma. O dziwo, na liście nie znalazła się natomiast żadna z akademii pedagogicznych. "One są w Polsce ciągle jeszcze nowym zjawiskiem, nie mają ugruntowanej pozycji i renomy u pracodawców. Potrzeba na to czasu" - mówi "Dz" Ewa Noga z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów.
Szefowie cenią najbardziej:
INFORMATYKA: Uniwersytet Warszawski, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Politechnika Wrocławska, Wydział Elektroniki, Politechnika Warszawska, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, Politechnika Warszawska, Wydział Matematyki i Nauki Informacyjnych, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Matematyki i Informatyki.
PEDAGOGIKA: Uniwersytet Warszawski, Wydział Pedagogiczny, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Studiów Edukacyjnych, Uniwersytet Śląski, Wydział Pedagogiki i Psychologii, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Humanistycznych i Pedagogicznych, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Filozoficzny.
POLITYKA: Uniwersytet Warszawski, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych, Uniwersytet Śląski, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Społecznych.
PRAWO:Uniwersytet Jagielloński, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Łódzki, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Prawa i Administracji.
PSYCHOLOGIA: Uniwersytet Warszawski, Wydział Psychologii, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Filozoficzny, Uniwersytet Śląski, Wydział Pedagogiki i Psychologii.
ZARZĄDZANIE I EKONOMIA: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Akademia Ekonomiczna w Poznaniu, Akademia Ekonomiczna w Krakowie, Akademia Ekonomiczna w Katowicach, Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu