Trwa ładowanie...
d4k42o9

Po pierwszej turze rokowań w ramach sporu zbiorowego w Enei

W koncernie energetycznym Enea odbyła się pierwsza tura rokowań w ramach sporu zbiorowego między związkowcami a zarządem spółki - poinformował w środę PAP szef NSZZ "Solidarność" w Enei Piotr Adamski.

Share
d4k42o9

Kolejny termin rokowań zaplanowano na 13 października. Do tego czasu związkowcy postanowili nie podejmować decyzji w sprawie strajku.

Według związkowców zarząd nie odpowiedział na niektóre ich pytania. _ Nie dowiedzieliśmy się niczego na temat sposobu prywatyzacji, a zwłaszcza pakietu socjalnego dla pracowników czy pakietu inwestycyjnego dla firmy. Spisaliśmy protokół i na następnym spotkaniu liczymy na odpowiedzi na te pytania _ - powiedział Adamski.

Zarząd firmy poprosi o odpowiedzi na te pytania właściciela firmy, czyli Ministerstwo Skarbu Państwa.

d4k42o9

_ Zarząd zapyta się właściciela firmy o tematy poruszane podczas rokowań, czyli o pakiet socjalny i inwestycyjny i będzie chciał te odpowiedzi przekazać na następnym spotkaniu _ - powiedział PAP rzecznik Enei Paweł Oboda.

W Enei od 9 września trwa spór zbiorowy związkowców z zarządem firmy. Ich zdaniem, zarząd nie wywiązuje się z obowiązku informowania załogi o procesie prywatyzacyjnym. W przeprowadzonym w minioną środę referendum za strajkiem opowiedziały się - według związkowców - 94 proc. osób biorących w nim udział, co daje związkowcom prawo do zorganizowania strajku.

Ministerstwo Skarbu Państwa twierdzi, że w referendum wzięło udział jedynie nieco ponad 48 proc. wszystkich pracowników i tym samym nie można stwierdzić, że pracownicy całej spółki sprzeciwiają się prywatyzacji.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii elektrycznej wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do Enei należy m.in. Elektrownia Kozienice.

Zakupem akcji Enea zainteresowany jest niemiecki koncern energetyczny RWE. Został on dopuszczony do kolejnego etapu negocjacji w sprawie zakupu akcji.

d4k42o9

Podziel się opinią

Share
d4k42o9
d4k42o9