Po przyjęciu euro RPP może działać jako organ doradczy - minister w kancelarii prezydenta

...

15.12.2010 | aktual.: 15.12.2010 12:23

Dochodzą wypowiedzi prezydenta. #

15.12. Warszawa (PAP) - Po przyjęciu euro i odebraniu kompetencji RPP w zakresie polityki pieniężnej, organ ten mógłby działać, jako część analityczno-doradcza NBP bez umocowania konstytucyjnego - powiedział w Sejmie podczas debaty nad zmianami w konstytucji minister w Kancelarii Prezydenta Hubert Łaszkiewicz.

"(...) Mogłaby działać, jako organ doradczy w ramach NBP, bez umocowania konstytucyjnego. Podobnie jak to ma miejsce we Francji, gdzie Rada po utracie kompetencji działa, jako organ doradczo-analityczny" - powiedział Łaszkiewicz.

Przedstawiony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt zmian w konstytucji zawiera m.in. uregulowania, które zaczną obowiązywać po wejściu Polski do strefy euro. Dotyczy też m.in. organizacji Narodowego Banku Polskiego - w tym przyszłej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej. W prezydenckim projekcie znajdą się też przepisy, które mają ułatwić Polsce uczestniczenie w pogłębieniu procesu integracji europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem zapisu dotyczącego NBP, w perspektywie wejścia naszego kraju do strefy euro.

"PiS nie ma teraz możliwości zablokowania zmian w konstytucji. Zmiany wejdą prawdopodobnie w I połowie 2011" - powiedział dziennikarzom szef klubu PO Jacek Tomczykiewicz.

"Polska ma dostać paszport na drogę, ale nie oznacza, że już musimy ruszać. Będzie spór pomiędzy pesymistami i optymistami. Ja jestem optymistą i wierzę, że bardzo szybko zostaną podjęte decyzje wzmacniające strefę euro i czyniącą ją atrakcyjną dla Polski" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, komentując przepisy umożliwiające wprowadzenie euro w Polsce.

"Nie ma mowy o pośpiechu. Chodzi tylko o to abyśmy mieli gotowy paszport na drogę, kiedy zdecydujemy ruszyć" - dodał.

Prezydent dodał, iż chciałby, aby prace nad zmianami skończyły się przed rozpoczęciem polskiej prezydencji w UE.

"Specjalnie wybrałem taki moment, aby wzmocnić Polską prezydencją" - powiedział.

Polska będzie przewodniczyć pracom UE w II połowie 2011 roku. (PAP)

bg/ nik/ map/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finanseemuwaluty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)