Trwa ładowanie...
d2j04ry

Po sprzedaży akcji przez Skarb Państwa kurs PKO BP może rosnąć, a Pekao spadać (opinia)

18.07. Warszawa (PAP) - Zdaniem analityków po sprzedaży akcji PKO BP przez Skarb Państwa kurs banku może rosnąć dzięki wyeliminowaniu ryzyka podaży. Analitycy uważają ponadto, że w...

d2j04ry
d2j04ry

18.07. Warszawa (PAP) - Zdaniem analityków po sprzedaży akcji PKO BP przez Skarb Państwa kurs banku może rosnąć dzięki wyeliminowaniu ryzyka podaży. Analitycy uważają ponadto, że w związku z tym zniżkować może kurs drugiego dużego, płynnego banku - Pekao SA. Oceniają też, że środowa transakcja nie wyklucza sprzedaży przez resort części akcji PZU jeszcze w tym roku.

"PKO BP był notowany z dyskontem do rynku i jeszcze większym dyskontem do Pekao SA. Liczę, że teraz luka pomiędzy notowaniami dwóch dużych banków się domknie, a może się domknąć w ten sposób, że Pekao SA spadnie, a PKO BP wzrośnie" - powiedział PAP Dariusz Górski z DM BZ WBK.

Zdaniem analityka zmniejszenie udziału Skarbu Państwa w PKO BP, które okazało się większe niż zakładano na pewno zmniejszy ryzyko kolejnej podaży.

"Zapowiedzi 180 dni lock-upu również są jakąś pociechą dla inwestorów" - dodał.

d2j04ry

We wtorek źródło rynkowe poinformowało PAP, że Skarb Państwa zobowiązał się do niesprzedawania pozostałych akcji PKO BP w okresie 180 dni od zakończenia obecnej transakcji.

Górski uważa, że sprzedaż przez resort skarbu pakietu akcji PZU jeszcze w tym roku nie jest wykluczona.

"Podejrzewam, że kolejnym kandydatem do sprzedaży akcji Skarbu jest PZU. Pozostałe do zrealizowania przychody prywatyzacyjne Skarbu na ten rok nie pozwalają wykluczyć sprzedaży pakietu ubezpieczyciela" - powiedział.

Jak poinformowało PAP źródło rynkowe przed południem zakończyło się budowanie przyspieszonej księgi popytu na 98 mln akcji PKO BP sprzedawanych przez Skarb Państwa. Obecnie rynek czeka na decyzję sprzedającego, czy zdecyduje się zbyć pakiet po ustalonej cenie, czyli 32,5 zł.

Jeśli Skarb Państwa zdecyduje się sprzedać akcje po ustalonej cenie to za 98 mln zł pakiet akcji (które stanowią 7,84 proc. wszystkich akcji spółki)
zainkasuje 3.185 mln zł.

MSP podawało, że przychody z prywatyzacji po czerwcu 2012 roku wynoszą w ujęciu kasowym 3,76 mld zł, co stanowi 37,61 proc. przychodów zaplanowanych na 2012 r. (PAP)

kuc/ jtt/

d2j04ry
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j04ry