Trwa ładowanie...
d3pqmf3
finanse
03-02-2010 11:43

Po styczniowym wzroście indeks biznesu powrócił do poziomu sprzed recesji - PKPP Lewiatan

03.02. Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w styczniu odnotował wzrost o jeden punkt w ujęciu kwartalnym i o siedem punktów w notowaniu rocznym i wrócił do poziomu sprzed...

d3pqmf3
d3pqmf3

03.02. Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w styczniu odnotował wzrost o jeden punkt w ujęciu kwartalnym i o siedem punktów w notowaniu rocznym i wrócił do poziomu sprzed recesji - wynika z raportu PKPP Lewiatan. Zdaniem autorów publikacji, odżywa popyt wewnętrzny, utrzymuje się dobre tempo wzrostu spożycia indywidualnego oraz zahamowany został spadek inwestycji.

Z badania wynika, że kwartalny indeks popytu globalnego (oceniający konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne) po silnym odbiciu od dna w ostatnim kwartale nadal stopniowo rośnie, z 26 do 27 pkt., natomiast indeks roczny urósł o 16 punktów, z 22 do 38 pkt.

"Wskaźniki produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej z ostatnich dwóch miesięcy ostatniego kwartału zeszłego roku nie pozostawiają wątpliwości, że spadkowy trend został przełamany. Wyraźnie odżywa popyt wewnętrzny, utrzymuje się dobre tempo wzrostu spożycia indywidualnego oraz zahamowany został spadek inwestycji. Mimo spadku płacy realnej od prawie pół roku wzrost spożycia indywidualnego wykazuje wysoką stabilność. Do tego mamy nadal dobre wyniki w eksporcie, który powrócił już do poziomu sprzed załamania" - napisano.

"Krajowe przedsiębiorstwa jeszcze nie zaczęły inwestować, z uwagi na ciągle dużą niepewność rozwoju koniunktury na świecie i na razie uzupełniają jedynie zapasy, ale zaskakuje napływ inwestycji zagranicznych znacznie powyżej oczekiwań. Niski poziom krajowych inwestycji prywatnych kompensują wysokie nakłady na inwestycje publiczne głównie infrastrukturalne ze środków unijnych. W efekcie w ostatnim kwartale zahamowany został spadkowy trend popytu krajowego, co obok pozytywnego wkładu eksportu netto optymistycznie rokuje dla wzrostu PKB na przyszłość. Teraz jednak bardziej niepewnym elementem staje się ponownie eksport, bo następuje nadal aprecjacja złotego i wygasają pakiety stymulacyjne u naszych partnerów" - dodano.

d3pqmf3

Indeks finansów (oceniający rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej) kwartalnie wzrósł o 5 punktów do 49 pkt., a roczny o 9 punktów do 57 pkt.

"Indeks finansów przekroczył w końcu połowę 100-puntowej skali. Poprawa wyników finansowych przedsiębiorstw w trzecim kwartale ub. roku świadczy, że sektor przedsiębiorstw jest już w stanie niezwykle sprawnie zarządzać finansami w warunkach gospodarczej recesji. Rentowność sprzedaży powróciła do poziomu z najlepszych czasów, a poziom płynności pozostał prawie nienaruszony mimo załamania popytu i powstawania zatorów płatniczych" - napisano.

"Indeks makroekonomiczny nadal traci, schodząc do poziomu 40 pkt. kwartalnie i jeszcze gorzej, bo 39 pkt., w skali rocznej. Mimo pozytywnego wpływu utrzymującej się w granicach celu NBP inflacji oraz względnej równowagi bilansu płatniczego nadal rośnie bezrobocie, rośnie też deficyt budżetowy i dług publiczny. Ten ostatni czynnik wydaje się mieć kluczowe znaczenie dla dosyć pesymistycznej oceny stabilności makroekonomicznej w bieżącym roku" - dodano.

Indeks makroekonomiczny obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki.

Indeks polityczny (oceniający wpływ czynników politycznych) uległ poprawie, rosnąc do 51 pkt. kwartalnie i 56 pkt. w perspektywie rocznej. (PAP)

nik/ gor/

d3pqmf3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pqmf3