Trwa ładowanie...

Po wejściu w życie nowych przepisów można kraść więcej

Sklepikarze skarżą się na rosnącą zuchwałość złodziei, bo po wejściu w życie nowych przepisów można kraść więcej, a do tego czuć się bezkarnie. Polska Izba Handlowa apeluje o utworzenie Ogólnopolskiego Rejestru Wykroczeń - informuje "Dziennik Polski".

Po wejściu w życie nowych przepisów można kraść więcejŹródło: Fotolia, fot: Whitelook
d23vp1s
d23vp1s

9 listopada wszedł w życie przepis, zwiększający próg wartości, od jakiej kradzież jest uznawana za przestępstwo. Z 250 zł wzrósł do 400 zł, a to oznacza, że jeżeli ktoś zostanie przyłapany na kradzieży towarów poniżej tej kwoty, grozi mu jedynie mandat lub grzywna. Złodziej nie zostaje też wpisany do Krajowego Rejestru Karnego.

- Ma czyste akta, bo nie istnieje żaden ogólnopolski rejestr wykroczeń - mówi Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu. Właśnie dlatego PIH zamierza przekonywać do utworzenia Ogólnopolskiego Rejestru Wykroczeń, aby można było łączyć wypadki kradzieży w całym kraju.

Zdaniem prof. Andrzeja Zolla, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, dotychczasowe traktowanie drobnych kradzieży jako przestępstwa nie spełniało swojej roli. - Złodzieje często byli wypuszczani przez sądy na wolność z powodu znikomej szkodliwości społecznej czynu - zauważa prof. Zoll.

d23vp1s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23vp1s

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj