Trwa ładowanie...

Początkujący maszynista zarabia 1,6 tys. zł brutto

Maszynista w Przewozach Regionalnych po 30-35 latach pracy otrzymuje 2,5 do 2,7 zł netto.

Share
Początkujący maszynista zarabia 1,6 tys. zł brutto
d3df520

Maszynista w Przewozach Regionalnych po 30-35 latach pracy otrzymuje 2,5 do 2,7 tys. zł netto. Pozostali pracownicy zarabiają jeszcze mniej. Kasjerka może liczyć początkowo na 1,5 - 1,6 tys. zł brutto, tyle też zarabia ustawiacz manewrowy. Z kolei rzemieślnik pracujący w warsztacie dostaje 1,3 tys. zł brutto.

Niskie wynagrodzenia zniechęcają młode osoby do pracy na kolei. Zdarza się, że w razie choroby maszynisty nie ma go kto zastąpić. Stąd spóźnienia czy nawet odwołania pociągów. Dodajmy, że Przewozy Regionalne uruchamiają dziennie ok. 2,7 tysiąca połączeń, z których korzysta średnio około 300 tysięcy pasażerów.

d3df520

Obecnie średnia wieku pracowników kolei przekracza 40 lat. Dwudziestokilkuletni konduktor czy maszynista to widok niezwykle rzadki. Na pensje w wysokości średniej krajowej mogliby liczyć dopiero po przepracowaniu kilku lat, gdy uzyskaliby prawo do dodatków.

Średnia płaca w spółce wraz z dodatkami to 3209 zł brutto, wynika z danych Przewozów Regionalnych. Ale trzeba zaznaczyć, że do podstawowej pensji np. maszynisty należy doliczyć dodatki, m.in. stażowy ( 1,5 proc. za każdy przepracowany rok). Maszynista otrzymuje też dodatkowe pieniądze za pracę w niedziele, święta i za nadgodziny. Gdy zaś pociąg prowadzi samodzielnie może otrzymać specjalny dodatek - do 500 zł.

Otrzymuje też tzw. dodatek węglowy – ok. 160 zł. Warto też dodać, że pracownicy kolei mogą korzystać ze zniżek na przejazdy kolejowe (99 proc. zniżki i 80 proc. zniżki dla rodziny pracownika). Wraz ze wszystkimi dodatkami, osoby sprzedające bilety w kolejowych kasach otrzymują około 2319 zł brutto. Konduktorzy mogą liczyć na płace w wysokości 3122 zł brutto, zaś najlepiej opłacani maszyniści, po doliczeniu wszystkich bonusów mają około 4316 zł brutto.

Związkowcy nie mają wątpliwości, że wynagrodzenia pracowników kolei są mikroskopijne i należą im się podwyżki. Jednak o ile zarobki szeregowych pracowników nie są wygórowane, o tyle wynagrodzenia osób zasiadających w zarządzie są kilkakrotnie wyższe i podlegają ustawie kominowej - nie mogą przekroczyć sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w sektorze przedsiębiorstw.

toy

\ak

d3df520

Podziel się opinią

Share
d3df520
d3df520