Trwa ładowanie...
d3upaj9
Defence24

Poczta szykuje się do strajku

Strajk w Poczcie Polskiej coraz bliżej. Tymczasem rząd przyjął projekt ustawy która przekształci Pocztę Polską w spółkę akcyjną.
Share
Poczta szykuje się do strajku
d3upaj9

*Strajk w Poczcie Polskiej coraz bliżej. Tymczasem rząd przyjął projekt ustawy, która przekształci pocztę w spółkę akcyjną. *

jak pisze "Rzeczpospolita" związkowcy państwowej poczty żądają 700 złotych podwyżki brutto. Na razie władze przedsiębiorstwa odrzucają postulat.

W czwartek strony mają usiąść do rozmów z udziałem mediatora. Dzień później powinnybyć znane oficjalne wyniki referendum strajkowego.– Dane, które już do nas spłynęły, świadczą, że w referendum wzięło udział ok. 80 proc. pracowników, z tego 90 proc. popiera ewentualny strajk – mówi Bogumił Nowicki z NSZZ ”S”.

d3upaj9

Żądania płacowe załogi diametralnie odbiegają od propozycji władz PP. – Dyrektor generalny podjął decyzję o wzroście wynagrodzeń na koniec 2008 roku o 10 proc. – mówi Radosław Kazimierski, rzecznik Poczty Polskiej. – To i tak wydatek, który przybliży firmę do granicy płynności finansowej. Podwyżka o 10 proc. to ok. 350 zł średnio na pracownika.

Poczta Polska zatrudnia ok. 100 tys. osób. Jak podają związkowcy, ok. 70 proc. pracowników zarabia mniej niż 2,4 tys. zł brutto. Spełnienie ich żądań oznaczałoby konieczność znalezienia w kasie przedsiębiorstwa ok. 72 mln zł rocznie.

Zobacz też:
CZYM DOJEŻDŻAJĄ POLACY
ŻYJĄ Z ULICY W zeszłym roku na podwyżki urząd przeznaczył ponad 50 mln zł. Już wtedy związki zawodowe zapowiadały, że to za mało (średnia podwyżka na pracownika wyniosła ok. 200 zł brutto) i że w tym roku wystąpią z dalszymi roszczeniami.

– Kolejny strajk byłby bardzo szkodliwy dla firmy – mówi Radosław Kazimierski. Jak dodaje, niektóre firmy już zapowiedziały, że jeżeli pracownicy PP rozpoczną protest, wycofają się ze współpracy z państwowym przedsiębiorstwem.

d3upaj9

Już po strajku w 2006 roku niektóre firmy, m.in. Telekomunikacja Polska, obsługę części przesyłek powierzyły konkurencji. Liczba przesyłek dostarczanych przez takie firmy pocztowe jak InPost czy Paf Operator Pocztowy wzrosła wówczas kilkakrotnie.

Rząd przyjął już projekt ustawy o komercjalizacji.Poczta ma być przekształcona w spółkę akcyjną, w której Skarb Państwa będzie jedynym akcjonariuszem. Umożliwi to PP przygotowanie się do pełnej liberalizacji usług pocztowych w 2009 r.

Dopiero po przekształceniu poczta będzie mogła m.in. zaciągnąć kredyty inwestycyjne pod zastaw nieruchomości. Pieniądze potrzebne są jej m.in. na budowę nowych sortowni.

Plan komercjalizacji PP miał już poprzedni rząd, który zakładał, że poczta zostanie sprywatyzowana do 2011 r.

Zobacz też:
REWOLUCJA W ZWIĄZKACH
WYRZUCILI KOBIETĘ W CIĄŻY

d3upaj9

Podziel się opinią

Share
d3upaj9
d3upaj9