Pod Warszawą powstanie urokliwe targowisko. Oto, kiedy ruszy budowa
Wkrótce ruszy przebudowa targowiska przy ulicy Orlej w Otwocku. Na obecnie zaniedbanym betonowym placu, gdzie stoją zniszczone pawilony sprzed trzech dekad, pojawi się kompleks w stylu świdermajer.
Jak informuje warszawa.wyborcza.pl, władze Otwocka od dawna planowały modernizację targowiska, które znajduje się tuż obok dworca kolejowego. Nowy budynek będzie dwukondygnacyjny i obejmie prawie 700 mkw. powierzchni użytkowej. Oprócz stoisk handlowych znajdą się tam także lokale usługowe i gastronomiczne, w tym piekarnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zarobki w pierwszej pracy. Zapytaliśmy ludzi, ile powinny wynosić
Projekt zakłada nie tylko budowę samego obiektu, ale także rewitalizację otoczenia. Powstaną nowe chodniki oraz duży parking dla samochodów.
- To miejsce ma być przyjazne dla lokalnego handlu, ale też zadbaną i estetyczną zieloną przestrzenią centrum Otwocka. Stąd też prezydent Jarosław Margielski i Rada Miasta Otwocka podjęli wspólnie działania zmierzające do rewitalizacji terenu bazaru wraz z budową dwukondygnacyjnego budynku handlowego z elementami nawiązującymi do stylu świdermajer - mówi Jakub Kosiński, wiceprzewodniczący Rady Miasta w Otwocku w rozmowie z serwisem.
Kiedy powstanie targowisko?
W tym roku miasto ogłosiło przetarg na budowę targowiska. Okazało się jednak, że przewidziane 11 mln zł było niewystarczające, dlatego 18 lipca Rada Miasta zwiększyła budżet do 12,85 mln zł.
- Jeśli nie będzie problemów, to umowa z wykonawcą zostanie podpisana w ciągu dwóch tygodni. Wykonawca będzie mieć na wybudowanie obiektu dwa lata. Realny termin oddania targowiska to druga połowa 2026 r. - podkreśla Jakub Kosiński.
Kompleks będzie inspirowany charakterystycznym stylem nadświdrzańskim, znanym również jako świdermajer. Świdermajery to drewniane wille, pensjonaty i sanatoria z wyróżniającymi się werandami i ozdobnymi detalami, które powstały na przełomie XIX i XX wieku oraz w okresie międzywojennym w miejscowościach wzdłuż linii kolejowej Warszawa – Otwock.