Trwa ładowanie...

Pod znakiem zanikającej zmienności - giełdowy komentarz poranny

Analizując wykres indeksu WIG20 w ujęciu krótkoterminowym warto przypomnieć, że istotnym wydarzeniem technicznym ostatnich sesji było pokonanie lokalnego oporu technicznego: 2302 – 2306 pkt. Co istotne, strefa przeobraziła się następnie w zaporę popytową (zasada zmiany biegunów).

Share
Pod znakiem zanikającej zmienności - giełdowy komentarz porannyŹródło: Thinkstockphotos
dlquump

Biorąc pod uwagę ten fakt można poczynić założenie, że pierwszym sygnałem wyczerpywania się impetu inicjowanego w tej chwili ruchu odreagowującego (uwzględniając tutaj możliwość negacji nawet całej podfali wzrostowej) byłby powrót indeksu poniżej wymienionego przed momentem węzła cenowego: 2302 – 2306 pkt. Jeśli w następstwie takiego właśnie przebiegu zdarzeń doszłoby także do przełamania kolejnego obszaru wsparcia technicznego: 2275 – 2280 pkt., indeks powróciłby prawdopodobnie do bazowego (średnioterminowego) węzła Fibonacciego: 2238 – 2244 pkt.

Z pozytywnym wskazaniem technicznym mielibyśmy natomiast do czynienia w momencie sforsowania strefy oporu: 2362 – 2367 pkt., wyznaczonej na bazie zniesienia 38.2% całego (zapoczątkowanego jeszcze we wrześniu) ruchu spadkowego. Problem z realizacją zarysowanego w ten sposób wariantu jest oczywiście dość łatwy do zdefiniowania. Na tle rynków bazowych warszawski parkiet zachowuje się od kilku miesięcy zdecydowanie słabiej.

Obserwując nieporadność byków w ostatnim okresie trudno zatem formułować jakieś huraoptymistyczne scenariusze. W moim odczuciu ważnym sygnałem odzyskiwania przez popyt wiary w możliwość podjęcia kolejnych, skutecznych działań rynkowych byłoby dopiero trwałe pokonanie oporu technicznego: 2362 – 2367 pkt.

dlquump

Paweł Danielewicz
DM BZ WBK

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/34278/biuletyn_poranny_20141229.pdf )

dlquump

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

dlquump
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlquump
dlquump