Trwa ładowanie...
podatek od kopalin

Podatek dla KGHM wciąż wysoki

Ministerstwo Finansów zmodyfikowało nieco założenia daniny od wydobycia miedzi i srebra, ale wciąż oczekuje 1,8 mld zł w tym roku - informuje "Parkiet".

Share
Podatek dla KGHM wciąż wysoki
Źródło: KGHM
d2s9h2i

Ministerstwo Finansów zakończyło konsultacje społeczne dotyczące ustawy o opodatkowaniu wydobycia miedzi i srebra. Wersja projektu ustawy, jaka trafi w najbliższy czwartek do Komitetu Stałego Rady Ministrów, została zmodyfikowana względem dokumentu zaprezentowanego przed Bożym Narodzeniem.

Zmienił się głównie wzór wyliczania stawki podatku, chociaż per saldo resort wciąż oczekuje w tym roku 1,8 mld zł wpływów - a w kolejnych latach po 2,2 mld zł. Pierwotny wzór był krytykowany jako zbyt skomplikowany i uniemożliwiający firmie zarabianie na wzroście notowań miedzi i srebra oraz nie uwzględniający rosnących kosztów wydobycia.

d2s9h2i

Według nowych założeń, jeśli miedź będzie notowana poniżej 15 tys. zł za tonę, stawka ma być wyliczana według nieco prostszego wzoru, przy czym nie będzie mogła być niższa niż 1 proc. średniej ceny miedzi. Jeśli metal będzie notowany powyżej 15 tys. zł za tonę, do szacunków wciąż ma być używana skomplikowana formuła, przy czym stawka nie będzie mogła przekroczyć 20 tys. zł zatonę miedzi.

W ostatnich dniach głosy krytyków pierwotnych założeń ustawy było słychać bardzo mocno. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział, że konieczna jest weryfikacja metodologii naliczania daniny, ponieważ jej proponowana wysokość jest niewspółmierna w stosunku do światowych standardów. Tuż przed nowym rokiem wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak również skrytykował założenia ustawy: podatek uznał za słuszny co do zasady, ale jego wysokość jako zabójczą dla KGHM.

d2s9h2i

Podziel się opinią

Share
d2s9h2i
d2s9h2i