Trwa ładowanie...
d1zmvwk

Podatek dochodowy od osób fizycznych. PIT z nową stawką - od kiedy?

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) zostanie obniżony z 18 na 17 proc. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, dzięki nowym propozycjom na konta pracowników trafi więcej pieniędzy. Podpowiadamy, od kiedy i ile zyska podatnik na tej zmianie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podatek dochodowy od osób fizycznych. PIT z nową stawką
Podatek dochodowy od osób fizycznych. PIT z nową stawką (East News)
d1zmvwk

Projekt ustawy dotyczący obniżenie stawki podatku PIT z 18 proc. na 17 proc. to jedna z propozycji programowych PiS zapowiadana w tzw. piątce Kaczyńskiego.

- Pokazujemy, że jak o czymś mówimy, to to realizujemy. Wiarygodność to znak rozpoznawczy tego rządu - mówił wówczas premier Mateusz Morawiecki.

Jak wskazywała Rada Ministrów, celem tych zmian jest sprawiedliwe obniżenie obciążeń podatkowych dla wszystkich podatników na skali podatkowej oraz pozostawienie do dyspozycji podatników większej ilości środków pieniężnych.

d1zmvwk

Zobacz: Podatek dochodowy od osób fizycznych. Obniżka PIT. "To pomysł przedwyborczy, termin wprowadzenia nie jest przypadkowy"

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). Ile zyska podatnik i od kiedy?

Jak informowaliśmy na money.pl, obniżka podstawowej stawki podatku dochodowego z 18 do 17 proc. ma rocznie kosztować państwo 6,3 mld zł. Koszt rozłoży się niemal po połowie na budżet państwa i samorządy, których wpływy z PIT spadną.

d1zmvwk

Zyskają jednak podatnicy. W komunikacie resortu finansów wskazano, że osoba zarabiająca 2 250 zł, czyli minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r., zyska rocznie 472 zł. Natomiast przy pensji 4 765 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej prognozowane na 2019 r.) – zysk wyniesie rocznie 732 zł.

Czytaj także: Obniżka PIT do 17 proc. Samorządy stracą? Premier odpowiada

Obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) ma na celu zmniejszenie klina podatkowego - różnicy pomiędzy tym, co pracownik otrzymuje "na rękę", a tym, co pracodawca musi opłacić w ramach jego zatrudnienia.

PIT na nowych zasadach rozliczać będziemy po 1 stycznia 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1zmvwk

Podziel się opinią

Share
d1zmvwk
d1zmvwk