Trwa ładowanie...

Podatek katastralny. PiS: rząd chce wprowadzić kataster. PO zaprzecza

Politycy PiS w czwartek pytali, czy rząd PO-PSL chce wprowadzenia podatku katastralnego, od wartości nieruchomości. Zdaniem polityków PiS, o takich planach świadczą niektóre rządowe dokumenty. Nie będzie żadnego katastralnego - odpowiada premier Ewa Kopacz.

Podatek katastralny. PiS: rząd chce wprowadzić kataster. PO zaprzeczaŹródło: WP.PL, fot: pixaby
d310pfl

Politycy PiS w czwartek pytali, czy rząd PO-PSL chce wprowadzenia podatku katastralnego od wartości nieruchomości. Zdaniem polityków PiS, o takich planach świadczą niektóre rządowe dokumenty. - Nie będzie żadnego katastralnego - odpowiada premier Ewa Kopacz.

Na konferencji prasowej w Sejmie Andrzej Adamczyk (PiS) ocenił, że "przygotowania do wprowadzenia do polskiego systemu finansowego podatku katastralnego trwają w rządach PO-PSL już od kilku lat".

Poseł Prawa i Sprawiedliwości powołał się m.in. na założenia krajowej polityki miejskiej do 2020 roku. - W tym projekcie jest mowa o zreformowaniu systemu podatkowego od nieruchomości, np. poprzez wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości, czyli podatku katastralnego - zauważył Adamczyk.

d310pfl

- To jest dowód na to, że trwały i trwają przygotowania w obszarach rządowych, których celem jest wprowadzenie takiego podatku - ocenił Adamczyk.

Powołał się także na słowa szef Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy ministrze finansów prof. Bogumiła Brzezińskiego, który uważa, że w Polsce trzeba wprowadzić podatek katastralny, czyli podatek od wartości nieruchomości. Prof. Brzeziński powiedział w wywiadzie dla PAP, że w Polsce "bardzo sensownym rozwiązaniem byłoby opodatkowanie nieruchomości w oparciu o ich wartość katastralną". - W państwach, w których taki podatek obowiązuje, nikt nie ma zamiaru się z niego wycofywać. U nas jednak sama wzmianka o podatku katastralnym wywołuje reakcje alergiczne i politycy boją się nawet wprowadzić ten temat do debaty publicznej - dodał.

Zdaniem rzeczniczki PiS Elżbiety Witek "sprawa jest poważna". - Dotyczy nie tylko kieszeni zwykłego podatnika, każdego, kto jest właścicielem domu, działki czy mieszkania i dobrze, by PO zareagowała i powiedziała, czy prof. Brzeziński reprezentuje oficjalne stanowisko PO czy nie. Dziury budżetowej tym się nie zasypie, a uszkodzi kieszeń przeciętnego Polaka - podkreśliła posłanka PiS.

- Nie będzie żadnego katastralnego, oni mają jakąś wybujałą wyobraźnię. Trzeba było mnie od razu zapytać, a nie słuchać złych ludzi - skomentowała wystąpienia polityków PiS premier Ewa Kopacz w Katowicach.

d310pfl

Z kolei Marcin Święcicki (PO) stwierdził, że "PiS straszy podatkiem katastralnym, jakby PO miała go w swoim programie". - To, co chcemy zrobić w podatkach jest zawarte w naszym programie. Tutaj nie ma podatku katastralnego. Jest za to dobry, jednolity, progresywny podatek, który zastępuje całą masę podatków, składek i innych opłat, które płacą obecnie pracodawcy i pracownicy - mówił Święcicki.

Przypomniał, że Platforma zapowiedziała także obniżkę podatku VAT i nową ordynacje podatkową. - Nie straszcie koledzy z PiS czymś, o czym sami kiedyś mówiliście, z czego się wycofaliście i czego nie ma w programie PO - apelował poseł Platformy.

d310pfl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d310pfl