Podatkowy zegar tyka

W tym roku mamy więcej czasu na rozliczenie. Zamiast do końca kwietnia mamy czas do 2 maja. Tak czy inaczej czasu jest coraz mniej. Jeśli jeszcze nie złożyłeś swojego zeznania rocznego, musisz się spieszyć. Z nami dowiesz się, jak zdążyć w terminie.

Podatkowy zegar tyka
Źródło zdjęć: © WP.PL | Jan Kaliński

- Niestety zdarzają się osoby, którym nie udało się dotrzeć do okienka przed północą i rozładowują emocję na pocztowcach. Gdy minie północ, pracownik będzie musiał przestawić datownik i wbić stempel z nową datą. Nie ma możliwości naciągnięcia przepisów - mówi Michał Dziewulski z Poczty Polskiej.

Po pierwsze: bez nerwów! Masz wiele możliwości rozliczenia podatku dochodowego. Na początek potrzebujesz odpowiedniego formularza. Po deklarację możesz pójść do najbliższego urzędu skarbowego. PIT możesz też pobrać i wydrukować ze strony Ministerstwa Finansów lub z naszego serwisu podatki.wp.pl. Dokument wydrukowany na komputerze jest tak samo traktowany przez skarbówkę, jak ten wzięty z urzędu.

Najłatwiej przez internet

Najszybciej rozliczysz się przez internet. Choć w ostatnim czasie pojawiły się informacje, że niektóre programy do rozliczania PIT są wadliwe to naszym możesz czuć się całkowicie bezpiecznie. Nasz program jest całkowicie darmowy. Wystarczy ściągnąć z naszej strony aplikację e-pity.

Za jego pomocą wypełnimy następujące deklaracje PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39, NIP-3, NIP-1, EDG-1, NIP/B, ponadto deklarację PIT-28 z załącznikami PIT-28/A i PIT-28/B oraz załączniki PIT/O, PIT/D, PIT/2K, PIT/M, PIT/Z, PIT/ZG. Skorzystać z niego mogą także firmy przy wypełnianiu następujących deklaracji: PIT-11, PIT-40, PIT-4R, PIT-12, EDG-1.

Oczywiście PIT można też wypełnić korzystając z programu e-Deklaracje dostępnego na stronach Ministerstwa Finansów.

W 2011 r. w ten sposób można składać więcej formularzy. Do listy e-deklaracji dołączyły: PIT-28, PIT-36 (dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych), PIT-36L(dla opłacających 19 proc. podatek liniowy), PIT-37, PIT-38 (rozliczenie podatku od zysków kapitałowych, np. dochodu z giełdy)
, PIT-39 (przy dochodach ze sprzedaży nieruchomości), PIT-16A, PIT-19A za 2010 r. oraz wniosek PIT-16 . Za pośrednictwem strony Ministerstwa Finansów możemy złożyć korektę zeznania za lata wcześniejsze. PIT-36, PIT-36L, PIT-37,PIT-38, PIT-39 za rok 2010 i 2009 oraz PIT-37 za rok 2008.

Do złożenia deklaracji przez internet, zarówno przez nasz program jak i przez e-deklarację, nie potrzebujesz podpisu elektronicznego. Oczywiście urząd musi wiedzieć, że PIT składa osoba do tego uprawniona. Wystarczy, że w danych autoryzujących do podpisania zeznania wpiszesz w polu „Kwota przychodu z zeznania za poprzedni rok” kwotę przychodu z zeznania lub rocznego obliczenia podatku za rok 2009 albo wartość „0” (zero) w przypadku gdy za rok 2009 nie zostało złożone żadne zeznanie lub obliczenie.

Po wysłaniu formularza aplikacja odbiera numer referencyjny, który służy do automatycznego pobrania tzw. Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Prawidłowo złożony dokument uzyska status 200 – „Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie”. Wyświetl UPO - po czym dane z dokumentu wydrukuj. Pamiętaj, że Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) jest jedynym dowodem potwierdzającym złożenie zeznania w formie elektronicznej.

W tym roku łatwiej tą drogą rozliczą się małżonkowie. Jeszcze w zeszłym roku niezbędne było osobiste złożenie pełnomocnictwa. W tym nie jest to już konieczne. Wystarczy, że e-PIT złoży jeden z małżonków. Sformalizowany związek musi jednak trwać przez cały rok podatkowy, a małżonkowie nie mogą mieć rozdzielności majątkowej.

W tym roku interaktywne formularze umożliwiają też wypełnienie deklaracji wraz z obliczeniem należnego podatku oraz uwzględnieniem ulg np. internetowej, na dzieci.

Bez stresu, bez kolejek

Kolejek unikniesz też korzystając z pitomatu. Są to specjalne urządzenia, które pozwalają szybko, bezpiecznie i co najważniejsze bez kolejek złożyć zeznanie podatkowe.

Pitomaty działają w coraz większej liczbie miejsc, nie tylko w urzędach skarbowych, ale też w urzędach miasta, dzielnicy, itp. Z wyglądu przypominają bankomat lub „infokioski”, mają podajnik i dotykowy ekran.

Korzystanie z pitomatu jest bardzo proste - wystarczy podać swój NIP, wskazać deklarację, którą chcemy złożyć, włożyć do podajnika wypełniony formularz. Urządzenie wydrukuje potwierdzenie, które trzeba zatrzymać, bo jest to dowód poświadczający złożenie deklaracji. Urządzenie przyjmuje załączniki i różne typy formularzy. Zeznanie można złożyć o dowolnej porze, ponieważ pitomaty są czynne całą dobę.
Gdy lista pitomatów będzie znana podamy ją na naszych stronach.

Tradycyjnie pocztą

Jedną z najpopularniejszych form składania zeznań podatkowych jest przesłanie dokumentu pocztą. Także urzędy pocztowe wychodzą naprzeciw zostawiającym rozliczenie na ostatnią chwilę. Jak co roku wiele z nich 2 maja będzie czynna dłużej niż zwykle.

- Zrobimy wszystko, by ułatwić życie klientom. Otworzymy tyle okienek, ile się da, na ten dzień przygotowana jest dodatkowa obsada - zapewniał w zeszłym roku Michał Dziewulski. Jeśli jednak nie zdążymy przed zamknięciem, zawsze możemy skorzystać z całodobowych urzędów pocztowych, rozsianych po całym kraju. Wiele innych przedłuży godziny pracy.
Czas mamy do północy, ponieważ wysyłając zeznanie listem poleconym dla skarbówki, liczy się data stempla pocztowego.

Jak co roku w ostatni dzień na złożenie PIT na pocztach może być tłoczno.
- Na razie jest bardzo spokojnie. Na Poczcie Głównej w Warszawie przyjmujemy dziennie kilkadziesiąt zeznań dziennie. W mniejszych placówkach jest jeszcze mniej. Ale w piątek, szczególnie po południu, spodziewamy się bardzo długich kolejek. Z doświadczenia wiemy, że ogonek może wychodzić na zewnątrz budynku - relacjonował rok temu Michał Dziewulski.

Jeśli jednak chcemy mieć stempel z datą 2 maja, nie warto przychodzić na pocztę dyżurną tuż przed północą. Michał Dziewulski przyznaje, że w kolejce można stać godzinę lub nawet dłużej.

Osobiście zawsze można

Jeśli ktoś nie ufa maszynom i poczcie, może skorzystać z tradycyjnych form składania zeznania. Urzędy skarbowe są przygotowane na szturm petentów. W ostatnich dniach kwietnia na składających zeznania czekać będą dodatkowe okienka. Liczne urzędy w całej Polsce przez cały tydzień mają wydłużone godziny pracy. Lepiej przed udaniem się do konkretniej sprawdzić godziny działania. Pamiętajmy, że ostatni dzień składania zeznań wypada w środku majowego weekendu. Dodatkowo wiele z placówek otworzyło punkty obsługi podatnika, gdzie można uzyskać poradę, jak wypełnić PIT. Urzędnicy pełnią dyżury nie tylko w tradycyjnych placówkach, ale także w… centrach handlowych.

W wielu miejscowościach alternatywną możliwość, we współpracy z urzędami skarbowymi, stworzyły władze gmin, miast i dzielnic. Na stworzenie punktów przyjmowania deklaracji zdecydowały się niektóre urzędy w całej Polsce.

PIT można też złożyć:
* w polskim urzędzie konsularnym
* w dowództwie jednostki wojskowej - dotyczy żołnierzy
* u kapitana statku - dotyczy członków załogi statku morskiego
* w administracji zakładu karnego - dotyczy osób pozbawione wolności
* w administracji aresztu śledczego - dotyczy osób aresztowanych lub zatrzymanych.

Jan Kaliński
Wirtualna Polska

rozliczenia podatkówpodatkipit

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)