Trwa ładowanie...
d1s4jmg
finanse

Podaż papierów długoterminowych we IX odpowiedzią na potrzeby rynku - MF

31.8.Warszawa (PAP) - Podaż papierów długoterminowych we wrześniu, po trzech miesiącach przerwy, jest odpowiedzią na zapotrzebowanie inwestorów - poinformowała w rozmowie z PAP...

Share
d1s4jmg

31.8.Warszawa (PAP) - Podaż papierów długoterminowych we wrześniu, po trzech miesiącach przerwy, jest odpowiedzią na zapotrzebowanie inwestorów - poinformowała w rozmowie z PAP Anna Suszyńska, wicedyrektor Departamentu Długu Publicznego MF.

"Podaż papierów WS0922 wynika z sondażu jaki został przeprowadzony przez MF wśród inwestorów i jest odpowiedzią na ich zapotrzebowanie" - powiedziała PAP Suszyńska.

MF zaoferuje na przetargu 23 września obligacje WS0922 z puli 1-2 mld zł.

d1s4jmg

W czerwcu, lipcu i sierpniu MF nie przeprowadzał przetargów papierów 10-letnich i dłuższych.

MF zgodnie z planem sfinansował do końca sierpnia 82 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych brutto.

"Po sierpniu zostały sfinansowane 134 mld zł potrzeb pożyczkowych brutto, co daje 82 proc. całorocznych potrzeb" - poinformowała Suszyńska.

"Jeśli chodzi o dług zagraniczny do końca lipca mieliśmy zapisany w budżecie w ujęciu złotowym, plan na poziomie ok. 10 mld zł, a zostało zrealizowane ponad 18 mld zł" - dodała.

d1s4jmg

Wicedyrektor departamentu oceniła także, że jeśli chodzi o zagraniczne emisje to rezerwa na 2010 rok została już stworzona.

"Jeśli chodzi o zagraniczne rezerwy, to MF ma już praktycznie taką rezerwę zbudowaną" - powiedziała.

W tym roku MF wyemitował euroobligacje o wartości 1,75 mld, obligacje w USD za 3,5 mld oraz obligacje w CHF za 750 mln.

Potencjalnie, o czym poinformował w rozmowie z PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł, możliwe jest jeszcze uplasowanie w IV kwartale br. długu w euro i jenach japońskich.

d1s4jmg

Suszyńska podkreśla także, że w ciągu ośmiu miesięcy tego roku odbudowany został ubiegłoroczny spadek zaangażowania inwestorów zagranicznych w krajowe papiery.

"Zeszły rok był niezbyt dobry jeśli chodzi o rynek długu, była duża skala wyprzedaży polskich papierów. Teraz widzimy odmienną sytuację, a zaangażowanie inwestorów zagranicznych sukcesywnie zwiększa się" - uważa wicedyrektor departamentu MF.

Inwestorzy zagraniczni na koniec lipca 2009 roku zainwestowali w polskie papiery skarbowe środki o wartości 72.135,78 mln zł wobec 67.981,09 mln zł na koniec czerwca 2009 roku. (PAP)

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ ana/

d1s4jmg

Podziel się opinią

Share
d1s4jmg
d1s4jmg