Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
16-02-2017 (14:35)

Podkarpackie/ 20 firm wzięło udział w przetargu na zakup drewna dla przemysłu meblarskiego

20 firm m.in. z Austrii, Niemiec i Polski wzięło udział w przetargu na sprzedaż drewna dla przemysłu meblarskiego z lasów nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie (Podkarpackie). Leśnikom udało się sprzedać 97 proc. oferowanego surowca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

W sumie w przetargu submisyjnym do kupienia było ponad 1 tys. m sześciennych drewna. Największym zainteresowaniem cieszył się dąb, którego sprzedano ponad 600 m sześciennych. Dębina osiągnęła też najwyższą średnią cenę 2,5 tys. zł za m sześcienny. Dużym zainteresowaniem cieszył się także jesion i jawor.

Jak poinformowała PAP dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna, średnia cena w tym roku wyniosła 2021 zł za m sześcienny i była wyższa od ubiegłorocznej.

"Pozwala to na bardzo pozytywne podsumowanie całego przedsięwzięcia. Organizacja przetargu wymaga ogromnego nakładu pracy, ale opłaca się nie tylko w wymiarze finansowym. Bardzo ważny jest dla nas bowiem motyw promocji lasów Podkarpacia, które są źródłem surowca bardzo poszukiwanego na europejskich rynkach" - dodała.

Największą pulę drewna, prawie 334 metry sześcienne, zakupiła krajowa firma drzewna. Z kolei najwyższą cenę za pojedynczą sztukę drewna - 19 350 zł za metr sześcienny - uzyskano za kłodę jaworu pochodzącą z Nadleśnictwa Krasiczyn.

Submisje w RDLP w Krośnie to jedne z większych w Europie przetargów na drewno cenne, zwłaszcza gatunków liściastych. Odbywają się one nieprzerwanie od 2000 roku. Każdego roku o prawo zakupu najcenniejszego drewna ubiega się kilkadziesiąt firm.

Drewno oferowane na submisji pochodzi z planowych cięć gospodarczych. Każda kłoda otrzymuje specjalny numer identyfikujący i opisana jest w katalogu submisyjnym. Przedstawiciele zainteresowanych firm mają tydzień czasu na dokładne obejrzenie surowca i złożenie swoich ofert cenowych. Nabywców poszczególnych kłód wybiera system informatyczny stworzony przez leśników kilkanaście lat temu specjalnie do tego celu.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tys. ha. Lesistość tego regionu wynosi 38 proc. Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc., co sprawia, że woj. podkarpackie jest na drugim miejscu pod tym względem w kraju.

Polub WP Finanse