Trwa ładowanie...
d3yexze
05-11-2016 13:15

Podkarpackie/ Cztery lata temu powstał Inkubator Technologiczny w Jasionce

Cztery lata temu oddany został do użytku pierwszy budynek Inkubatora Technologicznego w podrzeszowskiej Jasionce (Podkarpackie). W ciągu tych lat inkubator opuściło kilkanaście firm. Obecnie działa tu 49 spółek, które zatrudniają ponad 300 osób.

d3yexze
d3yexze

Pomysł stworzenia Inkubatora Technologicznego w Jasionce zrodził się w trakcie realizacji projektu "Utworzenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) - I etap", w ramach którego uzbrojono tereny inwestycyjne (118 ha) oraz zbudowano obiekt Preinkubatora Akademickiego.

W trakcie realizacji drugiego etapy rozbudowy parku zaplanowano budowę inkubatora z powierzchnią biurową oraz produkcyjno-usługową przeznaczoną pod wynajem. Przetarg na budowę obiektu ogłoszono w grudniu 2010 roku, zaś w kwietniu 2011 r. podpisano umowę z wykonawcą. W październiku 2012 r. budynek został oddany do użytku, a w grudniu odbyło się oficjalne otwarcie. Pierwszą firmą, która rozpoczęła w nim działalność, była prawnicza firma Availo.

Jak wspomina wiceprezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (RARR), która prowadzi PPNT, Barbara Kostyra, pierwotnie miały powstać dwa budynki, inkubator oraz centrum zarządzania parkiem.

"Zmieniliśmy koncepcję i postanowiliśmy wybudować jeden większy budynek. Już wtedy wiedzieliśmy, że po przetargu zostaną oszczędności i będziemy mogli wybudować kolejny budynek. Oszczędności zostawały także po innych przetargach, np. na budowę magistrali czy uzbrojenie terenu, więc postanowiliśmy je przeznaczyć na dalszą rozbudowę kompleksu inkubatora o kolejne budynki" - dodała.

d3yexze

Pierwsze miesiące funkcjonowania inkubatora nie były łatwe. Przedsiębiorców zniechęcała odległość od Rzeszowa (ok. 15 km) i - jak zaznaczyła Kostyra - trzeba było ich przekonywać i zachęcać, by prowadzili działalność w Jasionce. "Teraz mamy sytuację odwrotną - przedsiębiorcy koniecznie chcą u nas być, ale my nie każdego możemy przyjąć" - tłumaczy wiceprezes RARR.

Zdaniem kierownika inkubatora Dawida Adamskiego, przedsiębiorcy chętnie korzystają z usług ekspertów, którzy pracują w PPNT - głównie rzecznika patentowego.

"Biorą również licznie udział w wydarzeniach i warsztatach organizowanych na terenie parku. Korzystają także z Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania, które najczęściej realizuje usługi związane ze skanowaniem i pomiarami 3D. Takie usługi wykonujemy za pomocą optycznego urządzenia skanującego, które jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Ostatnio laboratorium coraz częściej realizuje zlecenia wykonania prototypów na drukarkach 3D dla startupów z naszego województwa, co bardzo nas cieszy" - dodał Adamski.

W planach na najbliższe lata zarząd inkubatora ma kolejne inwestycje. "Chcemy nie tylko przyciągnąć do siebie przedsiębiorców z całego województwa, ale planujemy dalszą zabudowę działki, na której znajduje się kompleks inkubatora, w sposób najbardziej odpowiadający potrzebom przedsiębiorców" - podkreślił prezes RARR Janusz Fudała.

d3yexze

Dodał, że potrzebny jest obiekt, w którym mogłyby pracować firmy opuszczające po pięciu latach inkubator. "Wiemy, że te firmy nadal chciałyby pozostać na terenie parku. W budynku tym nie byłoby tak rygorystycznych ograniczeń czasowych, tak jak to jest w inkubatorze" - powiedział Fudała.

Obecnie zarząd RARR szuka możliwości sfinansowania budowy takiego obiektu.

W ciągu czterech lat inkubator opuściło kilkanaście firm, w tym m.in. koncerny MTU i Borg Warner. Obecnie wynajęte jest prawie 90 proc. powierzchni, działa tu 49 przedsiębiorstw zatrudniających ok. 314 osób. Są to zarówno małe, dwuosobowe firmy, jak i spółki znanych zagranicznych przedsiębiorstw, np. Ghring Aviation Tools.

d3yexze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yexze