Podkarpackie/ Inwestorzy zainteresowani mielecką strefą ekonomiczną

Mamy już 15 wstępnych wniosków od przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować na terenie mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - powiedział PAP zastępca dyrektora mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu Mariusz Kawa. .

Dodał, że pierwsze zezwolenia powinny być wydane dopiero na początku 2015 r., ponieważ obecnie wszystkie SSE czekają na rozporządzenie ministerstwa gospodarki o pomocy publicznej. Pozwoli ono na rozpoczęcie procedur przyznawania nowych zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w strefach.

Rozporządzenie ma związek z nowymi zasadami udzielania pomocy publicznej, które weszły w życie z początkiem lipca w Unii Europejskiej. Wszystkie kraje członkowskie są zobowiązane do wydania nowych rozporządzeń, implementujących unijne wytyczne. Brak nowego rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie zasad udzielania pomocy publicznej wstrzymuje możliwości wydawania nowych zezwoleń dla inwestorów w SSE. Jak zapewniła w ubiegłym tygodniu wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, rozporządzenie powinno wkrótce trafić pod obrady rządu i zacznie działać jeszcze w październiku.

Jak zaznaczył Kawa, mimo braku rozporządzenia zainteresowanie inwestorów mielecką strefą wciąż jest duże. W pierwszym półroczu br. wydano rekordową ilość 42 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie tej strefy. "Obecnie mamy już 15 wstępnych wniosków od firm, które chcą u nas zainwestować. W dwóch przypadkach są to reinwestycje, pozostałe to nowe inicjatywy" - dodał.

Firmy chcą zainwestować w różnych podstrefach mieleckiej SSE m.in. na Śląsku, w woj. lubelskim i na Podkarpaciu. Reprezentują różne branże motoryzacyjną, meblarską, lotniczą i sektor spożywczy. "Na obecnym etapie nie mogę zdradzić więcej szczegółów" - zastrzegł wicedyrektor mieleckiego oddziału ARP.

Zdaniem Kawy, pierwsze zezwolenia na inwestycje będzie można przyznawać dopiero na początku nowego roku. "Nawet, jeśli rozporządzenie ministerstwa gospodarki wejdzie w życie w październiku, to wszelkie procedury m.in. przetargowe dotyczące wykupu terenów potrwają kilka tygodni" - powiedział.

SSE Euro-Park w Mielcu jest najstarszą strefą w Polsce, utworzoną w 1995 r. W pierwszym półroczu wydano 42 zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie tej strefy. Firmy, które je otrzymały zadeklarowały inwestycje w wysokości ponad 1,3 mld zł i utworzenie ponad 1,5 tys. miejsc pracy.

Od początku powstania strefy nakłady poniesione przez inwestorów przekroczyły 6,2 mld zł, a zatrudnienie sięgnęło ponad 23,8 tys. osób. Do tej pory wydano 298 zezwoleń na prowadzenie działalności na obszarze strefy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)