Trwa ładowanie...
d1xo61j

Podkarpackie/ Kolektory słoneczne na prawie 600 domach w Jaśle

Na krytej pływalni w Jaśle (Podkarpackie) zamontowana została instalacja fotowoltaiczna. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu, który zakłada również montaż kolektorów słonecznych na prawie 600 prywatnych domach.

Share
d1xo61j

Jasielska inwestycja jest realizowana w ramach projektu "Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki". Projekt realizowany jest na terenie 20 gmin zrzeszonych w Związku; jego budżet to prawie 83 mln zł i jest dofinansowany ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. To jeden z największych projektów realizowanych dzięki dotacji szwajcarskiego programu.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa jasielskiego magistratu Agata Koba, wartość inwestycji, które zostaną zrealizowane na terenie Jasła to ponad 11,5 mln zł.

"Nasz zakres projektu obejmuje m.in.: instalacje kolektorów słonecznych na domach prywatnych i na budynkach użyteczności publicznej np. na krytej pływalni, ośrodku sportu czy gimnazjum oraz instalację układów fotowoltaicznych także na budynkach użyteczności publicznej"- dodała.

Koba zaznaczyła, że w wyniku oszczędności poprzetargowych zakres projektu zostanie rozszerzony. Dzięki dodatkowym pieniądzom instalacja kolektorów słonecznych pojawi się na kolejnych 50 domach prywatnych w Jaśle, również osiem budynków użyteczności publicznej wyposażonych zostanie w instalacje układów fotowoltaicznych.

d1xo61j

"W sumie na prawie 600 domach prywatnych zamontujemy kolektory słoneczne. Podobne instalacje będą na kilkunastu obiektach użyteczności publicznej"- podkreśliła Koba.

Dzięki inwestycji zmniejszy się ilość zanieczyszczeń z przydomowych kotłowni; samorząd Jasła szacuje, że na rachunkach m.in. za prąd zaoszczędzi rocznie ponad 140 tys. zł.

W ramach całego projektu realizowanego przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki instalacje kolektorów słonecznych pojawią się w sumie na ponad stu obiektach użyteczności publicznej oraz na ponad 4,2 tys. domach prywatnych. Powierzchnia zainstalowanych kolektorów słonecznych wyniesie ponad 22,6 tys. m kw., a zainstalowanych systemów fotowoltaicznych - 2,5 tys. m kw.

Dzięki realizacji projektu, który ma się zakończyć w 2017 r., zmniejszy się emisja zanieczyszczeń, w tym m.in. CO2 o ponad 6 tys. ton rocznie.

Związek Gmin Dorzecza Wisłoki powstał w 1998 r. Jego głównym zadaniem jest poprawa czystości wody dla całej zlewni rzeki Wisłoki. Obszar ten ma powierzchnię ponad 4 tys. km kw i jest zamieszkały przez prawie 612 tys. mieszkańców.

Wisłoka jest prawobrzeżnym dopływem Wisły.

d1xo61j

Podziel się opinią

Share
d1xo61j
d1xo61j