Trwa ładowanie...
d34d4kv
17-12-2016 07:50

Podkarpackie/ Leśnicy sprzedali już 4 tys. świerków

Nadleśnictwa na Podkarpaciu rozpoczęły sprzedaż choinek z leśnych plantacji. Jak poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, w kończącym się tygodniu do klientów trafiło już blisko 4 tys. świerków.

d34d4kv
d34d4kv

Każdego roku podkarpaccy leśnicy przygotowują od 4 do 6 tys. choinek. Drzewka o wysokości do 2,5 m kosztują 21-59 zł. Realizują też zamówienia specjalne na drzewka wyższe, nawet do 10 metrów, np. do ustawienia w kościołach i miejscach publicznych. Ich cena ustalana jest indywidualnie i waha się od 70 do 180 zł. Oprócz świerków można kupić także jodły i sosny.

"Cieszy nas powrót do tradycji żywego drzewka świątecznego. Sprzedaż choinek to przede wszystkim ważny element tradycji, którą chcemy kontynuować, bo wielu ludzi bardzo sobie ceni fakt, że mogą drzewko nabyć prosto z lasu" - zauważył rzecznik.

Przypomniał, że "jeszcze do niedawna jako bardzo ekologiczne promowane były sztuczne drzewka, których użycie ma jakoby oszczędzić las". "Tymczasem warto pamiętać, że do wytworzenia plastikowej choinki używa się substancji, których już samo uzyskanie powoduje poważne szkody w środowisku" - zauważył.

Sprzedawane przez leśników choinki pochodzą z plantacji zakładanych najczęściej na gruntach użytkowanych przejściowo, czyli np. pod liniami wysokiego napięcia, ale też lub na gruncie rolnym, jak również z cięć pielęgnacyjnych w młodnikach.

Na Podkarpaciu choinki można nabyć w biurach nadleśnictw lub bezpośrednio u leśniczych, prowadzonych plantacje choinkowe. Najwięcej, ponad 2 tysiące sztuk, przygotowali leśnicy z nadleśnictwa Leżajsk.

d34d4kv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34d4kv