Podkarpackie/ Mieszkańcy Mielca mogą za darmo pozbyć się azbestu
Do końca maja mieszkańcy Mielca (Podkarpackie) mogą składać wnioski o bezpłatne usuwanie wyrobów zawierających azbest. W ubiegłym roku w ramach tej akcji usunięto z terenu Mielca 55,6 ton materiałów zawierających ten groźny minerał.
13.05.2015 17:25
Jak poinformował PAP w środę Lucjan Niziołek z wydziału inwestycji, transportu i gospodarki komunalnej mieleckiego magistratu, mieszkańcy mogą składać wnioski o pomoc na realizację prac związanych z demontażem, zbieraniem, transportem oraz unieszkodliwianiem wyrobów zawierających azbest.
Po zebraniu wszystkich wniosków samorząd ogłosi przetarg, w którym wybierze firmę, która zajmie się demontażem, transportem i utylizacją azbestu. Wszystkie związane z tym koszty będą pokryte z budżetu miasta. Niziołek podkreślił, że koszty zakupu nowego pokrycia dachowego i jego montażu ponosi właściciel nieruchomości.
Tegoroczna akcja usuwania azbestu zostanie w całości sfinansowana z budżetu miasta.
W latach 80. azbest uznano za materiał rakotwórczy. Wyroby, które go zawierają, są źródłem emisji niezniszczalnych włókien. Ich wdychanie i gromadzenie się w płucach może powodować poważne choroby układu oddechowego, w tym nowotwory. Rakotwórczy materiał stosowano na szeroką skalę w polskim budownictwie, zwłaszcza w latach 60.
Usuwanie materiałów z azbestem wynika z unormowań unijnych. Zgodnie z dyrektywą UE Polska ma na to czas do 2032 r.
Według szacunków w Polsce z ok. 15 mln ton azbestu usunięto do tej pory ok. 2 mln ton tego niebezpiecznego materiału. Według danych ministerstwa gospodarki, rocznie na składowiskach deponowanych jest ok. 100 tys. ton azbestu. Obecnie najefektywniejszą możliwością utylizacji azbestu jest jego umieszczanie w podziemnych składowiskach.