Trwa ładowanie...
d3y22d1

Podkarpackie/ Prawie 52,5 mln euro na rewitalizację w ramach nowego RPO

Prawie 52,5 mln euro przeznaczone będzie na Podkarpaciu z Regionalnego Programu Operacyjnego na rewitalizację terenów zdegradowanych. Samorządy będą mogły starać się również o dodatkowe pieniądze na przygotowanie lokalnych planów rewitalizacji.

Share
d3y22d1

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, oprócz pieniędzy z RPO dodatkowe środki na rewitalizację zostały zapisane również w Kontrakcie Terytorialnym - jest to kwota ponad 14,8 mln euro.

Rzecznik dodał, że zgodnie z nowymi przepisami "proces rewitalizacji jest bardzo złożony i może powodować pewne problemy dla lokalnych samorządów". "Dlatego samorząd województwa zdecydował się - w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju - wesprzeć samorządy Podkarpacia w przygotowywaniu lokalnych planów rewitalizacji" - zaznaczył Leyko.

Taki dokument musi być przygotowany przez każdą gminę, która będzie chciała otrzymać dotacje na rozwiązywanie problemów na terenach zdegradowanych. Jak zapewnia rzecznik, umowa z ministerstwem ma zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu. Natomiast konkurs dla samorządów ruszyć ma jeszcze przez końcem tego roku.

"Każda gmina będzie mogła uzyskać nawet 90 proc. środków potrzebnych na opracowanie lub aktualizację takich planów. Łącznie w konkursie zostanie rozdysponowane ponad 5 mln zł. Pieniądze będą pochodzić z krajowego programu Pomoc Techniczna" - powiedział Leyko.

d3y22d1

Zaznaczył, że projekty rewitalizacyjne mają przede wszystkim pobudzić rozwój gospodarczy danego obszaru. "Chcemy, aby te pieniądze doprowadziły do podniesienia jakości życia mieszkańców terenów zdegradowanych. Jednocześnie, żeby poprawił się stan środowiska naturalnego, a tym samym zwiększył się potencjał turystyczny i kulturalny" - powiedział Leyko.

Jednym z miast, które szczególnie liczy na pieniądze na rewitalizację jest samorząd Łańcuta. Jak podkreśliła w rozmowie z PAP wiceburmistrz miasta Joanna Rupar, miasto ma już opracowany plan rewitalizacji. "Dokument ten jest w końcowej fazie, niedługo będzie poddany konsultacjom społecznym" - dodała.

Rupar zaznaczyła, że na rewitalizację czeka przede wszystkim Miejski Dom Kultury oraz Rynek. "Ta cała przestrzeń w centrum miasta składa się m.in. z wielu zabytkowych kamienic. Liczymy na te pieniądze, bo miasto potrzebuje tego typu inwestycji" - podkreśliła.

Trochę inna sytuacja jest w Przemyślu. Jak poinformował PAP rzecznik magistratu Witold Wołczyk, obecny program rewitalizacji jest ważny do końca br. "Na pewno będziemy się starać o pieniądze na przygotowanie nowego planu. Czekamy na ogłoszenie przez urząd marszałkowski konkursu i na wytyczne, jak taki dokument ma wyglądać" - powiedział.

Samorząd chce pozyskać pieniądze m.in. na rewitalizację licznych zabytków w Przemyślu.

W ramach poprzedniej perspektywy unijnej na lata 2007-2013 z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na projekty rewitalizacyjne wydanych zostało ponad 79,5 mln euro. Dodatkowo z budżetu przeznaczono na tego typu zadania prawie 12,7 mln zł.

d3y22d1

Podziel się opinią

Share
d3y22d1
d3y22d1