Trwa ładowanie...
d2jcw9x

Podlaskie/ Apel o wnioski ws. rekompensat za pola zniszczone przez dziki

Podlaska Izba Rolnicza zaapelowała w środę do tych rolników w regionie, którym dziki zniszczyły uprawy, a szkody zostały oszacowane przez komisje, by w biurach ARiMR składali wnioski o rekompensaty. Muszą to zrobić do 28 listopada.
Share
d2jcw9x

Podstawą do skorzystania z takiej pomocy jest, przyjęte we wtorek przez Radę Ministrów, rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Daje ono rolnikom możliwość ubiegania się o pomoc finansową za szkody wyrządzone przez dziki w uprawach rolnych. Zniszczeń na polach było w Podlaskiem więcej niż zazwyczaj, bo wzrosła liczba dzików w regionie. Populacja tych zwierząt zwiększyła się przez zakaz polowań związany z wystąpieniem w regionie afrykańskiego pomoru świń (ASF). Rolnicy protestowali we wrześniu domagając się większych odstrzałów dzików oraz wypłaty odszkodowań.

Rząd zdecydował we wtorek, że stawka pomocy to 850 zł za 1 ha zniszczonej powierzchni, wykazanej przez zespoły do spraw oceny rozmiaru szkód, które były powołane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Komisje te zakończyły pracę w październiku. Straty w łącznej wysokości 6,3 mln zł odnotowano w 1 tys. 284 podlaskich gospodarstwach na obszarze ponad 4 tys. ha.

d2jcw9x

Pomoc finansowa, o którą będzie mógł ubiegać się w ARiMR jeden rolnik, nie będzie mogła przekroczyć równowartości 15 tys. euro, przy czym limit ten będzie pomniejszony o kwotę pomocy de minimis (limit pomocy ze środków krajowych) udzielonej z jakiegokolwiek tytułu w rolnictwie w okresie ostatnich trzech lat. Rolnik będzie musiał poinformować ARiMR czy korzystał np. z dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego, ARiMR będzie to swoją drogą weryfikować z Agencją Rynku Rolnego - powiedział w środę PAP wicedyrektor podlaskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży Jerzy Leszczyński .

Pomoc będzie również pomniejszona o wysokość odszkodowania, jakie rolnik otrzymał lub otrzyma na podstawie prawa łowieckiego za uprawy zniszczone przez dziki. Zgodnie z obowiązującym prawem, za szkody łowieckie odszkodowania wypłacają rolnikom koła łowieckie. Protestujący rolnicy podnoszą, że rekompensaty te są zbyt niskie. Potwierdziły to w Podlaskiem komisje, które oceniały te szkody.

Uprawy, za które pieniądze będzie teraz wypłacać rolnikom ARiMR muszą być położone na obszarach ochronnych lub objętych ograniczeniami związanymi z wystąpieniem ASF.

Podlaska Izba Rolnicza zaapelowała do rolników, by w związku z krótkim terminem na składanie wniosków - 28 listopada - niezwłocznie zgłaszali się do biur powiatowych ARiMR, by złożyć wniosek i inne stosowne dokumenty.

d2jcw9x

Wicedyrektor Leszczyński powiedział w środę PAP, że rozporządzenie przyjęte przez rząd nie zostało jeszcze opublikowane, a wejdzie w życie z dniem ogłoszenia. Jego zdaniem powinno się to stać najpóźniej do końca tego tygodnia. Wówczas nabór wniosków ruszy bezzwłocznie.

Wnioski będzie można pobierać (ze strony internetowej ARiMR)i składać do powiatowych biur ARiMR. Jeszcze tego formularza nie ma Agencja będzie miała wykaz rolników, którym przysługują rekompensaty.

d2jcw9x

Podziel się opinią

Share
d2jcw9x
d2jcw9x