Trwa ładowanie...
d38lbs2
30-03-2017 14:55

Podlaskie/ Ok. 500 mieszkań powstanie w ramach programu Mieszkanie plus

W Łomży, Augustowie, Suwałkach i Grajewie w Podlaskiem w ramach rządowego programu Mieszkanie plus powstanie około 500 mieszkań. W czwartek podpisano listy intencyjne w tej sprawie z władzami Suwałk i Grajewa.

d38lbs2

W Suwałkach będzie wybudowanych około stu mieszkań, w Grajewie ok. 146 - poinformowali po podpisaniu listów intencyjnych prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz i burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski.

Budowa tych mieszkań powinna się zacząć jeszcze w 2017 r., gotowe mają być w 2018 r. - poinformował członek zarządu BGK Nieruchomości SA Grzegorz Muszyński. Mieszkania sfinansuje fundusz zarządzany przez BGK Nieruchomości.

Listy intencyjne dotyczą powołania we współpracy z samorządami spółki celowej do realizacji tych mieszkań. Samorządy wnoszą do tej spółki aportem grunty.

Mieszkanie plus jest kierowane głównie do ludzi młodych. Celem programu jest m.in. zwiększanie dostępu do mieszkań osób, których nie stać na ich kupno na zasadach rynkowych.

d38lbs2

"My jako BGK Nieruchomości wykładamy środki na budowę mieszkań, a młodzi ludzie (je - PAP) wynajmują na 20, 30 lat, przy czym mogą stać się (ich - PAP) właścicielem po 20-30 latach. Oczywiście nie muszą, mogą tylko wynajmować" - powiedział Grzegorz Muszyński.

Podkreślił, że to oferta dla tych osób, które z różnych powodów nie mają szans na kredyt hipoteczny i nie mogą kupić mieszkania od dewelopera, ale są w stanie "samodzielnie utrzymać siebie i swoją rodzinę".

W Suwałkach mieszkania mają powstać na osiedlu Północ. Miasto dysponuje na ten cel ok. 7 tys. m kw. uzbrojonego gruntu. Mają tam powstać 2-3 bloki z atrakcyjnym czynszem - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Dodał, że w mieście są potrzebne mieszkania na wynajem. Miasto Suwałki już samo buduje 48 mieszkań "z opcją dojścia do własności" na warunkach podobnych do Mieszkania plus. Jak mówił, nawet firmy ze strefy ekonomicznej zastanawiają się nad inwestowaniem w mieszkania dla swoich pracowników.

d38lbs2

Burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski uważa również, że program Mieszkanie plus jest atrakcyjny. W mieście, gdzie ma powstać pięć bloków, na liście oczekujących na lokal jest 270 rodzin.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował, że z władzami Łomży i Augustowa listy już podpisano. "Jeżeli te listy intencyjne, a później skonkretyzowane w umowach zostaną wykonane, to jest szansa, że w województwie podlaskim, konkretnie w tych miejscowościach, może przebyć w najbliższym czasie około 500 mieszkań" - powiedział. Paszkowski dodał, że programem Mieszkanie plus interesują się również powiat sokólski oraz miasto Wasilków.

Grzegorz Muszyński powiedział, że we wrześniu będzie rozstrzygnięty ostatnio ogłoszony konkurs architektoniczny. Jak informował wcześniej BGKN, celem konkursu, przy którym bank współpracuje z Izbą Architektów Rzeczpospolitej Polskiej i Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej, oraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP) jest "promowanie właściwych standardów kształtowania przestrzennego zabudowy mieszkaniowej, współczesnych wzorów architektury i nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych".

Koszt budowy jednego metra mieszkania w programie Mieszkanie plus ma nie przekroczyć 2 tys. zł, a czynsz ma wynosić ok. 10-20 zł za m kw.

Z danych BGK Nieruchomości SA wynika, że w Polsce dotychczas podpisano ok. 70 listów intencyjnych z samorządami, które przewidują powstanie ok. 60 tys. mieszkań. Budowa pierwszych mieszkań rozpoczęła się w grudniu 2016 r. w Białej Podlaskiej i Jarocinie.

d38lbs2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38lbs2