Podpisano Kontrakt Terytorialny dla woj. lubelskiego
Inwestycje o wartości 26,3 mld zł zawiera Kontrakt Terytorialny dla Województwa Lubelskiego, który w piątek podpisali w Lublinie wiceminister infrastruktury i rozwoju Marceli Niezgoda oraz przedstawiciele zarządu regionu.
05.12.2014 16:05
Kontrakty Terytorialne to porozumienia rządu z samorządami dotyczące koordynowania dużych, priorytetowych dla regionów inwestycji w latach 2014-2023. Ich finansowanie ma pochodzić z różnych źródeł, m.in. z regionalnych programów operacyjnych i zarządzanych na szczeblu krajowym programów unijnych oraz z budżetu państwa.
"Lepsza koordynacja inwestycji, zarówno finansowanych ze środków unijnych, jak również ze środków krajowych, przynosi dobre efekty gospodarcze" - powiedział Niezgoda.
"Kontrakt będzie instrumentem żywym, będzie mógł być zmieniany w każdym czasie w zależności od pojawiających się okoliczności, intencji czy potrzeb" - dodał.
Strony w kontrakcie zobowiązują się do składania sprawozdań z postępów w jego realizacji, pierwsze raporty mają być przygotowane już w lutym przyszłego roku - poinformował Niezgoda.
Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski podkreślił, że do najważniejszych inwestycji zawartych w kontrakcie należą kontynuacja budowy drogi ekspresowej S17 łączącej Lublin i Warszawę oraz modernizacja linii kolejowej na tej trasie. "Te inwestycje zapewnią nam dobrą komunikację ze stolicą państwa" - zaznaczył marszałek regionu.
Sosnowski dodał, że ważna będzie też budowa drogi S19 między Lublinem i Lubartowem oraz Lublinem i Kraśnikiem. "Szczególnie istotny jest odcinek Lublin-Lubartów, który przyniesie lepszą komunikację z lotniskiem i dobre połączenie z drogą S17 przez węzeł w Elizówce" - powiedział.
"Udało nam się umieścić w kontrakcie zbiornik wodny w Oleśnikach i modernizację kanału wodnego Wieprz-Krzna. To jest sposób na zapewnienie dostatecznej ilości wody niezbędnej do budowy elektrowni, której nam bardzo w regionie brakuje. Niezależność energetyczna naszego województwa powinna mieć swój początek w zbiorniku Oleśniki" - podkreślił Sosnowski.
Wartość inwestycji zawartych w kontrakcie wynosi 26,3 mld zł. Jest ich wszystkich 45, w tym 22 to przedsięwzięcia priorytetowe, a 23 - warunkowe. W kontrakcie nie określono wartości poszczególnych projektów. "Konkretna wartość tych inwestycji będzie wpisywana w miarę, gdy będą kończone negocjacje programów operacyjnych, większość z nich jest współfinansowana z tych programów" - wyjaśnił Niezgoda.
Wśród priorytetowych przedsięwzięć do kontraktu wpisano budowę dróg ekspresowych S17 i S19, przebudowę drogi wojewódzkiej numer 835 prowadzącej z Lublina do Biłgoraja oraz budowę obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. W kontakcie znalazła się modernizacja tras kolejowych między Lublinem i Warszawą, Lublinem i Rozwadowem, Skierniewicami i Łukowem oraz Siedlcami i Terespolem.
Inne priorytetowe projekty to urządzenie szpitalnych oddziałów ratunkowych w Poniatowej, Lubartowie i przy Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Lublinie oraz rozbudowa szpitala klinicznego nr 1 lubelskiego Uniwersytetu Medycznego. Umowa przewiduje też modernizację sieci energetycznych w regionie, remonty w państwowych placówkach szkolnictwa artystycznego oraz utworzenie Muzeum-Miejsca Pamięci w Sobiborze.
Rewitalizacja systemu wodnego kanału Wieprz-Krzna oraz budowa zbiornika wodnego na Wieprzu w Oleśnikach znalazły się wśród przedsięwzięć warunkowych.