Trwa ładowanie...
d4edh5u

Podpisano przedwstępną umowę ws. nabycia kopalni Brzeszcze

Przedstawiciele Tauronu i Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisali w poniedziałek przedwstępną warunkową umowę sprzedaży aktywów kopalni Brzeszcze. Spółka celowa Tauronu - RSG, która wkrótce zmieni nazwę na Nowe Brzeszcze-Grupa Tauron - podpisała też porozumienie ze związkowcami z tej kopalni.

Share
d4edh5u

W czwartek grupa Tauron i SRK podały, że uzgodniły warunki przedwstępnej umowy sprzedaży za symboliczną złotówkę aktywów kopalni Brzeszcze. W piątek prowadzący negocjacje przedstawiciele Tauronu i związkowcy parafowali porozumienie.

W poniedziałek przedwstępną umowę i porozumienie ze związkowcami podpisano w obecności ministra Skarbu Państwa Andrzeja Czerwińskiego w Katowicach.

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej (KW) - wydzielony z niej i przejęty przez SRK. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładającego m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

d4edh5u

Do ogłoszonego w sierpniu przez SRK przetargu zgłosiły się trzy podmioty - poza spółką celową Tauronu RGG także Węglokoks Kraj i należąca do Michała Sołowowa spółka FTF Columbus. Z czasem Węglokoks Kraj i FTF Columbus wycofały się.

Tauron Polska Energia zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swym działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.

Zgodnie ze strategią korporacyjną grupy - w najbliższych latach powinien zwiększyć się udział własnego paliwa w produkcji energii elektrycznej i ciepła. Obecnie do Tauronu należą dwie kopalnie: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie, które dostarczają ponad 40 proc. potrzebnego spółce paliwa.

Zgodnie z przyjętymi w strategii biznesowej Tauronu założeniami wskaźnik ten - m.in. dzięki przejęciu kopalni Brzeszcze - w najbliższych latach ma przekroczyć 50 proc. Według czwartkowego komunikatu koncern zgodnie ze strategią będzie kontynuował inwestycje w obszarze wydobycia, w tym w spółce Nowe Brzeszcze - Grupa Tauron. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

d4edh5u

Podziel się opinią

Share
d4edh5u
d4edh5u