Trwa ładowanie...
dzecqmc
dzecqmc

Podwyżka VAT na odzież niemowlęcą i buty dla dzieci od 2012 r. - Sejm

25.02. Warszawa (PAP) - Podwyżka VAT na odzież dla niemowląt i ubranka dla dzieci wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r. - zdecydował w piątek Sejm nowelizując ustawę o VAT. Sejm...
Share
dzecqmc

25.02. Warszawa (PAP) - Podwyżka VAT na odzież dla niemowląt i ubranka dla dzieci wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r. - zdecydował w piątek Sejm nowelizując ustawę o VAT. Sejm przyjął też poprawkę PSL wprowadzającą zerową stawkę VAT na usługi świadczone w portach.

PO wycofała swoją poprawkę, zgodnie z którą podwyżka VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dziecięce miała wejść wcześniej - 1 lipca 2011 r.

Za nowelizacją głosowało 243 posłów, 163 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

dzecqmc

Konieczność podniesienia VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci jest konsekwencją wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), który w październiku 2010 r. orzekł, że Polska ma zaprzestać stosowania preferencyjnej stawki VAT na te towary - obecnie jest to 8 proc. - i obłożyć je stawką podstawową - 23 proc. ETS uznał, że nasze przepisy są sprzeczne z regulacjami unijnymi.

Sejm, wbrew opinii resortu finansów, przyjął poprawkę PSL, wprowadzającą zerową stawkę VAT na usługi świadczone w polskich portach morskich, np. na usługi składowania towarów. Według Wiesława Rygla z PSL, który złożył poprawkę, problem polega na tym, że od 2008 r. z zerowej stawki VAT mogą korzystać tylko usługi świadczone na rzecz armatorów, a nie spedytorów, którzy są głównymi odbiorcami usług portowych. Zdaniem Rygla sprzeczne interpretacje podatkowe przepisów prowadzą do sporów firmom działającym w portach z fiskusem. W efekcie wielu z nim grozi konieczność zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami.

Za poprawką PSL zagłosowało 412 posłów, a dwóch przeciw.

W ubiegłym tygodniu związkowcy portowi ze Szczecina zaczęli protest przeciwko pobieraniu przez fiskusa 23 proc. VAT za usługi świadczone w portach. Portowcy poinformowali, że porcie Szczecin-Świnoujście działa ok. 40 spółek, które mają wspólnie do zapłacenia ok. 300 mln zł zaległego VAT, plus odsetki. (PAP)

mmu/ par/ jbr/ asa/

dzecqmc

Podziel się opinią

Share
dzecqmc
dzecqmc