Podwyżki stóp przez wysoką inflację oraz oczekiwania i obawy o nasilenie presji płacowej - komunikat

08.06. Warszawa (PAP) - RPP ocenia, że podwyższona inflacja oraz oczekiwania inflacyjne, a także ryzyko nasilenia presji płacowej w warunkach wzrostu zatrudnienia uzasadniają...

08.06.2011 | aktual.: 08.06.2011 16:23

08.06. Warszawa (PAP) - RPP ocenia, że podwyższona inflacja oraz oczekiwania inflacyjne, a także ryzyko nasilenia presji płacowej w warunkach wzrostu zatrudnienia uzasadniają podwyżkę stóp. RPP sygnalizuje, że dzięki dokonanym w tym roku podwyżkom stóp inflacja wróci do celu w średnim okresie, a gdyby perspektywy powrotu pogarszały się, to jest gotowa do dalszych podwyżek.

"W najbliższych miesiącach roczny wskaźnik CPI będzie nadal kształtować się na podwyższonym poziomie, co jest związane głównie z wcześniejszym silnym wzrostem cen surowców na rynkach światowych" - napisano.

"W ocenie Rady, podwyższony poziom bieżącej inflacji oraz oczekiwań inflacyjnych, a także ryzyko nasilenia się presji płacowej w warunkach istotnego wzrostu zatrudnienia uzasadniają podwyższenie stóp procentowych NBP na bieżącym posiedzeniu. Rada ocenia przy tym, że dokonane od początku br. istotne zacieśnienie polityki pieniężnej powinno umożliwić powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie" - dodano.

"Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu" - napisano.

OBAWA O PRESJĘ PŁACOWĄ

RPP ocenia, że na razie trudno ocenić trwałość wzrostu płac.

"W I kw. wzrostowi gospodarczemu towarzyszył szybszy niż w poprzednich kwartałach wzrost liczby pracujących i obniżenie się stopy bezrobocia, na co wskazują dane BAEL. Jednocześnie nie nasiliła się presja płacowa, o czym świadczy obniżenie się dynamiki płac w gospodarce. W kwietniu br. wyraźnie zwiększyła się dynamika wynagrodzeń w przedsiębiorstwach, choć obecnie trudno ocenić trwałość tego przyspieszenia" - napisano.

ROSNĄ INWESTYCJE

RPP zauważyła przyspieszenie inwestycji w I kwartale.

"W Polsce, dane o PKB w I kw. potwierdziły, że na początku br. utrzymało się relatywnie wysokie tempo wzrostu gospodarczego. Do wzrostu PKB przyczyniał się głównie rosnący popyt krajowy, a stabilną dynamikę spożycia indywidualnego zaczął wspierać wzrost inwestycji. W kwietniu natomiast nastąpiło pewne obniżenie dynamiki produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej, przy jednoczesnym utrzymaniu tendencji wzrostowych sprzedaży detalicznej" - napisano. (PAP)

map/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansestopyrpp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)