Podwyższenie wieku emerytalnego. Papież zabrał głos
Podczas audiencji dla pracowników włoskiego odpowiednika ZUS papież mówił też o prawie do odpoczynku w niedzielę.
Papież Franciszek powiedział w sobotę, że nie można renegocjować wieku emerytalnego dochodząc aż do "aberracyjnych skrajności". Podczas audiencji dla pracowników włoskiego odpowiednika ZUS papież mówił też o prawie do odpoczynku w niedzielę.
- Do niedawna czymś zwyczajnym było kojarzenie przejścia na emeryturę z osiągnięciem tak zwanego trzeciego wieku - oświadczył papież. - Tymczasem - jak dodał - epoka współczesna zmieniła ten rytm.
- Z jednej strony jest możliwość wcześniejszego zakończenia pracy, niekiedy rozłożonego w czasie, a czasem ma miejsce jego renegocjowanie aż do aberracyjnych skrajności, co prowadzi do wynaturzenia zasady zakończenia pracy- oznajmił Franciszek, zwracając się do delegacji INPS (Narodowy Instytut Opieki Społecznej) przybyłej do Watykanu.
Papież mówił o potrzebie ochrony prawa do emerytury, świadczeń dla bezrobotnych i zasiłków macierzyńskich.
- Miejcie świadomość najwyższej godności każdego pracownika" - apelował. Praca, podkreślał, nie jest "zwykłym trybem w niegodziwym mechanizmie, który miele zasoby, by przynieść coraz większe zyski; nie może być przedłużana albo sprowadzana do funkcji źródła zarobku dla nielicznych.
Godność człowieka - wskazał - nie może być nigdy poniewierana, także wtedy, gdy "przestaje być produktywny". Pracę na czarno, bezrobocie i prekariat papież nazwał "hańbą" i "plagą".
Wyraził przekonanie, że ekonomia nie może uciekać się do nowych szkodliwych jego zdaniem środków zaradczych, na przykład wzrostu dochodowości przy redukcji rynku pracy, bo to - ostrzegł - zwiększa szeregi wykluczonych.
- Odpoczynek i praca są ze sobą połączone. Możesz odpoczywać, kiedy jesteś pewny swego miejsca pracy i tego, że zapewnia ona godność tobie i twojej rodzinie - zauważył Franciszek mówiąc następnie o prawie każdego do odpoczynku.
Zwrócił uwagę na znaczenie niedzieli jako dnia odpoczynku, poświęcenia go rodzinie oraz życiu duchowemu, społecznemu i kulturalnemu.