PoFEDowisko
Stało się. W środę 18 grudnia 2013 FED zdecydował się na cięcie programu skupu aktywów o 10 mld USD z 85 do 75 mld. Ben Bernanke odchodzi godnie ze swojego stanowiska, przekazując swojej następczyni brzemię dalszego zmniejszania QE, która obecne działania jak najbardziej popiera.
19.12.2013 10:57
Po decyzji FED
To było najważniejsze wydarzenie ostatnich miesięcy. FED po serii dobrych danych z amerykańskiej gospodarki zdecydował się w końcu ograniczyć program skupu aktywów o 10 mld USD (zgodnie z naszymi oczekiwaniami, o czym pisaliśmy we wczorajszym komentarzu porannym). To już mamy za sobą, a co przed nami i na co FED będzie zwracać uwagę obecnie oraz jakie są prognozy na przyszłość i jak mogą reagować rynki?
Na tę chwilę reakcja na rynku walutowym jest dość oczywista (umocnienie dolara), zwłaszcza, że większa część jego uczestników nie zakładała takiego cięcia. Wydaje się, że w długim terminie taka tendencja powinna się utrzymywać. FED zapowiedział, że na każdym kolejnym posiedzeniu może zmniejszać program o około 10 mld (w zależności od inflacji i zmiany zatrudnienia), co mogłoby wpływać na dalsze umocnienie amerykańskiej waluty.
Niemniej jednak wczoraj wyraźnie zostało podkreślone to, że osiągnięcie progu 6,5% stopy bezrobocia nie oznaczana automatycznego podwyższania stóp procentowych. I tak 15 na 17 członków FOMC widzi stopy procentowe poniżej 0,25% do końca 2014 roku. 10 na 17 widzi stopy procentowe poniżej 0,75% do końca 2015 roku. 12 na 17 członków widzi podwyżki stóp w 2015 roku. W projekcjach oczekiwanych stóp procentowych na koniec 2015 r. widoczna jest lekka gołębia zmiana. W porównaniu do września liczba członków FOMC oczekujących braku zmian stóp w 2015 r. wzrosła z 2 do 3. Co więcej we wrześniu 6 członków oczekiwało stóp na koniec 2015 r. powyżej 1%, w grudniowych liczba ta spadła do 5 członków. Jest to lekki gołębi sygnał.
Tymczasem prognoza FED odnośnie stopy bezrobocia kształtuje się następująco: prognoza bezrobocia na koniec 2014 r: 6,3%-6,6% (poprzednio: 6,4%-6,8%).
Zadziwia obecna reakcja giełd. Stąd też na chwilę obecną uważamy, że gdy inwestorzy ochłoną po ostatnich wydarzeniach, przejdą do realizacji zysków i na głównych światowych indeksach pojawią się większe korekty.
Na wykresach:
EURUSD, D1 – para EURUSD utworzyła wczoraj małą formację podwójnego szczytu, która została już zrealizowana. Niemniej jednak grający na umocnienie dolara mogą widzieć tu jeszcze dużą formację podwójnego szczytu pod poziomem 1,3830. Jednakże jej realizacja oznaczałaby, już teraz, potężny spadek na wykresie EURUSD. Taki scenariusz mógłby być realizowany po zejściu pod 1,3620 oraz po pokonaniu dolnego ograniczenia w kanale trendowym.
Gdyby jednak notowania EURUSD powróciły nad 1,3730, które to miejsce jest obecnie pierwszym oporem, to wciąż euro mogłoby zyskiwać na wartości.
GBPUSD, W1 – kurs GBPUSD wyznaczył wczoraj nowy szczyt, który okazał się nietrwały, co jest dobrym znakiem dla średnioterminowej koncepcji spadkowej.
Układ na wykresie się nie zmienił i nadal para GBPUSD ma miejsce do wyrysowania znacznych rozmiarów korekty, dla której dobrym potwierdzeniem będzie pokonanie ostatniego minimum.
Od strony analizy technicznej mamy silny opór pod 1,6500, zakończenie impulsu wzrostowego, a także w mniejszej skali czasowej trzy wyższe szczyty.
Natomiast od strony fundamentalnej wczorajszy komunikat Banku Anglii, który stwierdził, że silny funt może osłabić ożywienie gospodarcze na Wyspach, co można odebrać jako próbę małej słownej interwencji lub też ostrzeżenie rynku przed dalszymi możliwymi działaniami ze strony BoE w kontekście osłabienia funta.
Daniel Kostecki
XTB
| Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy. |
| --- |