Polacy boją się w pracy. Czego najbardziej?
Lęk przed szefem, popełnieniem błędu, a nawet przed rozmową telefoniczną. Prawie połowa (dokładnie 47 proc.) badanych przyznaje się do fobii lub lęku związanego z pracą. - Polacy chyba nie są do końca szczęśliwymi pracownikami - uważa Marta Rojewska, autorka badania.
Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 47 proc. Polaków zmaga się z lękami, które dotyczą ich życia zawodowego, a 58 proc. uważa, że problemy natury psychicznej wpływają na ich karierę. Zdecydowana większość ukrywa swoje lęki i fobie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Umowa o pracę a B2B. Czym się od siebie różnią?
Oto największe fobie Polaków
Prawie połowa (dokładnie 47 proc.) badanych przyznaje się do fobii lub lęku związanego z pracą. Większości osób taki stan utrudnia wykonywanie obowiązków.
Badanie wykazało, że co trzecia osoba ma trudność z dokończeniem jakiegoś projektu oraz przyznaje, że ogólnie źle radzi sobie w pracy. Aż 47 proc. osób odrzuciłoby ofertę wymarzonej pracy, gdyby wiązała się ona ze zmierzeniem się ze swoim największym lękiem.
Polacy zmagają się w pracy z fobiami związanymi przede wszystkim z: przemawianiem publicznym (63 proc.), tłumem (37 proc.), rozmową przez telefon (30 proc.), miejscami publicznymi (24 proc.) oraz zamkniętą lub otwartą przestrzenią (16 proc.).
Do lęków zaliczają się m.in. wpadki/popełnienia błędu (61 proc.), obciążenia pracą (40 proc.), bycia nielubianym przez współpracowników lub szefa (39 proc.), zwolnienia (35 proc.), brania odpowiedzialności (34 proc.) oraz podejmowania decyzji (31 proc.).
Polacy chyba nie są do końca szczęśliwymi pracownikami, skoro tak wielu osobom własny potencjał ograniczają lęki i fobie. I chociaż zaburzenia lękowe dotykają dziś wielu osób, to warto zastanowić się nad tym, dlaczego aż 30 proc. ankietowanych boi się rozmowy przez telefon, 39 proc. - szefa, a 61 proc. popełnienia błędu - skomentowała wyniki autorka badania, Marta Rojewska.
Prawda o zdrowiu psychicznym Polaków
Aż 64 proc. osób odczuwających w pracy lęki lub mających fobie, nie mówi o nich współpracownikom. Zaledwie 12 proc. czuje, że może swobodnie rozmawiać na ten temat ze znajomymi z pracy. Jednocześnie aż 76 proc. z nich uważa, że problemy ze zdrowiem psychicznym powinny być traktowane w pracy z taką samą powagą, jak problemy ze zdrowiem fizycznym.
Badanie InterviewMe wskazuje, że wielu ludzi oddziela życie zawodowe od prywatnego, to jednak w pracy nie sposób uciec od swoich ograniczeń, lęków czy obaw. Ponadto wielu Polaków nie czuje się pewnie w pracy.
Jak podano, badanie wykazało również, że: tylko 40 proc. osób, które zmagają się z lękami i fobiami, konsultuje swój stan z profesjonalistą, jedynie 33 proc. respondentów zmagających się z lękami i fobiami dostaje w pracy wystarczające wsparcie.
Większość badanych (59 proc.) oczekuje od pracodawcy, że wśród benefitów pracowniczych zapewni terapię lęków i fobii; aż 70 proc. respondentów chce, by pracownikom z lękami i fobiami zagwarantować więcej wsparcia, a także 75 proc. respondentów uważa, że lęki i fobie w pracy to nie jest coś, czego trzeba się wstydzić.