Trwa ładowanie...

Ważna zmiana w przepisach. Tej prośby szef nie będzie mógł zlekceważyć

Polacy mogą od niedawna poprosić swojego pracodawcę o zmianę warunków zatrudnienia na takie, które będą im bardziej odpowiadać. To efekt wdrożenia przez ustawodawcę unijnej dyrektywy, która dotyczy life-work balance. Prośbę trzeba jednak dobrze przemyśleć i umotywować - dokument można przedstawić pracodawcy tylko raz w roku.

Polacy dostali od bat na pracodawców. Szef nie może odmówić "bo tak"Polacy dostali od bat na pracodawców. Szef nie może odmówić "bo tak"Źródło: Pixabay
d2745i7
d2745i7

Wniosek, który do Kodeksu pracy wprowadziła w ubiegłym roku unijna dyrektywa, może dotyczyć zmiany typu umowy (np. z umowy o pracę na czas określony na nieokreślony), zmiany stanowiska albo zmiany warunków zatrudnienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Zasady składania wniosku

By zwiększyć szansę na pozytywne rozpatrzenie prośby, należy ją właściwie uargumentować. "Dziennik Gazeta Prawna" podaje tu następujący przykład: pracownik ma pod opieką dziecko, w związku z czym może domagać się zmiany pracy zmianowej na taką, która przewiduje stałe godziny wykonywania obowiązków służbowych. Motywacją do złożenia wniosku mogą być także problemy zdrowotne.

d2745i7

Taki dokument można złożyć tylko raz w trakcie roku kalendarzowego. Pracodawca nie ma obowiązku przychylić się do prośby pracownika, ale jest zobowiązany do wytłumaczenia się z odmownej decyzji. Jeżeli nie zrobi tego w ciągu miesiąca od złożenia wniosku, naraża się na kary od 1 tys. do 30 tys. zł. Przełożony nie może także zwolnić pracownika za sam fakt złożenia wniosku.

Podstawą do odmowy może być sytuacja, w której zmiana warunków pracy nie sprawi, że pracownikowi będzie łatwiej godzić obowiązki służbowe z życiem prywatnym. Czyli na przykład wtedy, gdy zatrudniony nie znajduje się w szczególnej sytuacji osobistej.

Kto może złożyć wniosek?

Prawo do skorzystania ze zmian w nowelizacji mają osoby zatrudnione w firmie od co najmniej 6 miesięcy. Pracownik musi być przy tym związany z pracodawcą za pomocą umowy o pracę na czas określony, umową o pracę na czas nieokreślony, mianowaniem, powołaniem, lub spółdzielczą umową o pracę. Podstawą zatrudnienia, która uprawnia do złożenia wniosku, może być także wybór.

Rewolucja w prawie pracy

Nowelizacja Kodeksu pracy z 2023 r., która łączyła się z wdrożeniem dwóch unijnych dyrektyw: w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy, przyniosła więcej zmian.

d2745i7

Wśród najważniejszych można wymienić wydłużenie urlopu rodzicielskiego - do 41 tygodni, gdy urodzi się pierwsze dziecko, a w przypadku porodu mnogiego - do 43 tygodni. Ustalono również wysokość zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego na poziomie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2745i7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2745i7