Trwa ładowanie...
sondaże

Polacy nie chcą zakazu handlu we wszystkie niedziele. Większość za gwarancją dwóch wolnych niedziel dla pracowników

Aż trzy czwarte Polaków popiera pomysł organizacji biznesowych, by zamiast zakazywać handlu w niedzielę, wprowadzić gwarancję co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu dla pracowników - wynika z sondażu Kantar TNS. Z badań wynika, że zakaz handlu we wszystkie niedziele, to dla ankietowanych najgorsza opcja.

Share
Polacy nie chcą zakazu handlu we wszystkie niedziele. Większość za gwarancją dwóch wolnych niedziel dla pracowników
Źródło: freeimages.com, Fot: freeimages
d2wfbrv

Z badania wynika, że propozycja wprowadzenia minimum dwóch wolnych niedziel w miesiącu, bez konieczności zamykania sklepów, cieszy się większym poparciem wśród kobiet niż mężczyzn. Za takim rozwiązaniem jest 8 na 10 kobiet i 7 na 10 mężczyzn.

Z propozycją wprowadzenia gwarancji dwóch wolnych niedziel w miesiącu dla pracowników wystąpił Business Centre Club wraz z kilkoma innymi organizacjami biznesowymi.

Wideo: zakaz handlu w niedzielę. Sklepy chcą zmian w Kodeksie pracy

Taka propozycja została zgłoszona jako alternatywa dla projektu ustawy przygotowanego przez "Solidarność". Związkowcy domagają się zakazu handlu w każdą niedzielę. Pomysł związku ma najmniejsze poparcie społeczne spośród wszystkich propozycji ograniczenia zatrudnienia w handlu w niedziele - według badania Kantar TNS. Na takie rozwiązanie zgadza się 36 proc. PolakówWarto jednak dodać, że zlecone ono zostało przez Polską Organizację Handlu i Dystrybucji, która reprezentuje interesy dużych zagranicznych sieci handlowych działających w Polsce.

Znacznie przychylniej patrzymy na rozwiązanie kompromisowe proponowane przez rząd, czyli wprowadzenie zakazu handlu w co drugą niedzielę. Taka propozycja ma tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 20-23 października 2017 r. metodą wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo na 1000-osobowej próbie mieszkańców Polski.

d2wfbrv

Podziel się opinią

Share
d2wfbrv
d2wfbrv