Trwa ładowanie...
d26sz66

Polacy planują najwyższy w Europie wzrost wydatków na Boże Narodzenie

Warszawa, 13.11.2014 (ISBnews) - Tegoroczne świąteczne wydatki Polaków będą wyższe o 13% w stosunku do ubiegłego roku. Jest to najwyższy procentowy wzrost w Europie, wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte w 16 krajach europejskich i w RPA. Na prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi polska rodzina planuje wydać prawie 1.160 zł.
Share
d26sz66

"Polacy nie zamierzają ograniczać swojego budżetu świątecznego. Na tegoroczne wydatki planują przeznaczyć 13% więcej niż wydali w ubiegłym roku. Zdaniem badanych, na bożonarodzeniowe prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi w 2013 roku wydaliśmy rzeczywiście ok 1.028 zł (wobec wcześniejszych planów 1.126 zł). W tym roku kwota ta ma się zwiększyć do prawie 1.160 zł, czyli porównując wydamy nieco mniej niż wyniósł w 2013 roku przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny (tj. po odliczeniu kosztów stałych) na osobę w polskim gospodarstwie domowym - 1.299 zł" - czytamy w komunikacie.

Polacy skoncentrują się przede wszystkim na praktycznych prezentach, które w większości kupią w tańszych sklepach, zauważa Deloitte. Najchętniej pod choinką zarówno ofiarowaliby, jak również sami chcieliby dostać książki.

Upominki coraz częściej kupują przez internet, ale wciąż największą popularnością cieszą się sklepy tradycyjne. Zakupy spożywcze Polacy zrobią najczęściej w dyskontach. Prawie 3/4 osób po prezenty wybierze się pomiędzy 1 a 24 grudnia, podano także.

d26sz66

Bożonarodzeniowy średni budżet w przebadanych krajach (Wielka Brytania, Francja, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Szwajcaria, Niemcy, Luksemburg, Belgia, Holandia, Dania, Finlandia, Polska, Ukraina, Rosja, RPA) wyniesie 1.847 zł.

"W porównaniu z rokiem 2013 planowane budżety świąteczne państw, biorących udział w badaniu nie tylko nie zanotują tak wysokiego wzrostu, ale w większości zmniejszą się" - wskazała dyrektor w Dziale Konsultingu Deloitte Magdalena Jończak, cytowana w komunikacie.

W Polsce, odwrotnie niż w roku ubiegłym, wydamy procentowo więcej pieniędzy na prezenty (40%) niż na jedzenie (33%). Udział wydatków na żywność nie uległ zmianie, ale wzrósł (z 30% w 2013 roku do 40% w 2014 roku) udział wydatków na prezenty.

W pozostałych badanych krajach wydatki na produkty spożywcze pochłoną średnio 26% środków, a upominki - 39%. We wszystkich państwach, które wzięły udział w badaniu świąteczne spotkania towarzyskie nie obejmą więcej niż 9% całkowitego budżetu na święta - w Polsce wydatki te nie przekroczą 8%, podał także Deloitte.

(ISBnews)

d26sz66

Podziel się opinią

Share
d26sz66
d26sz66