Polacy pokochali wyjazdy do pracy za granicą

Polacy są zainteresowani pracą za granicą. Jak wynika z raportu GUS, w ubiegłym roku taką gotowość wyraziło 24 procent naszych rodaków. Najczęściej wybierają Wielką Brytanię i Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi zgłaszają w ostatnim czasie duże zapotrzebowanie na polskich opiekunów osób starszych i chorych

Polacy pokochali wyjazdy do pracy za granicą
Źródło zdjęć: © © Photocreo Bednarek - Fotolia.com

10.09.2014 | aktual.: 10.09.2014 15:03

.

- Wraz z wstąpieniem Polski do UE i stopniowym znoszeniem przez kolejne kraje okresów przejściowych w dostępie do rynku pracy, rynek ten poszerzył się o olbrzymi obszar, na którym funkcjonuje kilkaset milionów ludzi. Zwiększyły się więc możliwości – tłumaczył PAP dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami UW, profesor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej Marek Okólski.

Według danych szacunkowych GUS z października 2013 r. zawartych w raporcie o rozmiarach i kierunkach emigracji z Polski w latach 2004-2012, poza granicami w końcu 2012 r. czasowo przebywało 2,13 mln mieszkańców, tj. o 70 tys. więcej niż w 2011 r., przy czym najwięcej – ok. 1,72 mln – w krajach UE; liczba ta zwiększyła się o 50 tys. w stosunku do 2011 r.

Spośród krajów UE nadal najwięcej osób było w Wielkiej Brytanii (637 tys.), Niemczech (500 tys.), Irlandii (118 tys.), Holandii i Włoszech (po 97 tys.), Norwegii (65 tys.), Francji (63 tys.), Belgii (48 tys.), Szwecji (38 tys.), Hiszpanii (37 tys.) i Austrii (28 tys.).

Za granicę w poszukiwaniu pracy najczęściej wyjeżdżali w ubiegłym roku mieszkańcy województw: świętokrzyskiego, lubelskiego i wielkopolskiego. Z badań wynika, że w poszukiwaniu pracy wyjeżdżają przede wszystkim mieszkańcy wsi. Motywacją jest przede wszystkim wysokie wynagrodzenie. W opiece, w systemie oferowanym m.in. przez jednego z niemieckich franczyzodawców, można zrobić od 1,1 tys. euro do nawet 1,7 tys. euro miesięcznie. Dla ponad 30 procent osób bezpośrednią przyczyną wyjazdu za granicę są trudności w znalezieniu pracy w kraju.

- W Niemczech nasi rodacy najczęściej opiekują się osobami starszymi. Są pielęgniarzami w szpitalach i ośrodkach pomocy. Pracują w branży budowlanej jako glazurnicy czy stolarze - mówi serwisowi InfoWire.pl Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj. - W Holandii natomiast zajmują się zbieraniem owoców i warzyw, a także pielęgnacją kwiatów. Coraz więcej Polaków zna język angielski, dlatego w Wielkiej Brytanii łatwiej - niż w innych krajach - o stanowiska kierownicze. Dużo jest ofert pracy dla programistów. Zagraniczni pracodawcy wabią naszych specjalistów atrakcyjnym wynagrodzeniem, możliwością realizacji własnych projektów i wykonywania pracy zdalnej.

JK,WP.PL

Na podstawie: IAR, PAP,InfoWire.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)