Polacy przeciw zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

Zdecydowana większość Polaków jest przeciwna zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn - wynika z najnowszego sondażu Pentora dla Polskiego Radia.

Polacy przeciw zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn
Źródło zdjęć: © WP.PL

Przeciwko zrównaniu opowiedziało się 70 procent ankietowanych, za - zaledwie 25 procent. Zwolennikami późniejszego przechodzenia kobiet na emeryturę są częściej mężczyźni niż same zainteresowane. 30 procent mężczyzn mówi, że wiek emerytalny trzeba zrównać. Kobiet, które chciałyby pracować dłużej, jest 20 procent.

Jerzy Głuszyński z Pentora wskazuje, że częściej przeciwnikami zrównania wieku emerytalnego są respondenci starsi i gorzej wykształceni. Natomiast miejsce zamieszkania nie odgrywa tu roli.

Głuszyński podkreślił, że uprzywilejowane traktowanie kobiet, jeśli chodzi o wiek emerytalny, uznaje się u nas za swego rodzaju świętość. Według niego - w czasach dużego bezrobocia w naszym kraju - wielu respondentom trudno zrozumieć opinie ekonomistów, że utrzymanie konkurencyjności naszej gospodarki wymaga zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a nawet trzeba tę granicę podnosić.

Wyniki badań w zasadzie pokrywają się z podobnymi badaniami przeprowadzonymi na zlecenie Polskiego Radia w zeszłym roku.

Sondaż przeprowadzi Instytut Pentor Research International 18 i 19 lipca telefonicznie na reprezentatywnej próbie 800 dorosłych osób. Margines błędu wynosi 3,8 procent.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)