Polacy przestają chodzić do ZUS‑u. Powód jest prozaiczny
Wizyty w placówkach ZUS-u coraz częściej okazują się zbędne. Z danych opolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w ubiegłym roku z możliwości zdalnego załatwienia formalności skorzystało ponad 3 tys. osób. Z wizyt online korzystają głównie przedsiębiorcy, emeryci i renciści.
Według danych opolskiego oddziału ZUS klienci chętnie korzystają z możliwości załatwienia swoich spraw bez osobistej wizyty w urzędzie. W ubiegłym roku z łączenia internetowego z pracownikami opolskiego ZUS skorzystało 2888 osób. Najwięcej wizyt online opolski ZUS zarejestrował w maju i w lutym ubiegłego roku – w każdym po 330, a najmniej w grudniu – 108.
"Od początku roku do końca marca z e-wizyty skorzystało 735 osób. Mieszkańcy regionu najczęściej łączyli się w kwestiach firm i pracowników, bo 264 razy, a prawie 200 rozmów dotyczyło emerytur i rent międzynarodowych, co jest specyficzne dla naszego województwa" – powiedział rzecznik opolskiego ZUS, Sebastian Szczurek.
Podczas wideorozmowy z ekspertem ZUS można pytać nie tylko o ogólne zasady ubezpieczeń społecznych, ale też o swój indywidualne sprawy – świadczeń rodzinnych, zwolnień lekarskich, emerytur i rent.
Jak skorzystać z e-wizyty
Na swojej stronie internetowej Zakład radzi też, w jaki sposób przygotować się do połączenia zdalnego z pracownikiem. Do e-wizyty potrzebne jest urządzenie wyposażone w kamerę - komputer, laptop, tablet lub telefon. Przed połączeniem warto znaleźć sobie ciche i prywatne miejsce z neutralnym tłem. Jeżeli chcemy uzyskać informacje w naszej sprawie, należy również zawczasu przygotować dokument tożsamości.
Na konsultacje można umówić się w dni robocze między 9.00 a 14.00. Spotkanie zamówimy przez stronę internetową zus.pl/e-wizyta albo przez aplikację mObywatel, wybierając zakładkę usługi, a dalej e-wizyta w ZUS. Każdy, kto złożył zapotrzebowanie na wideorozmowę, otrzyma na podany numer telefonu SMS z przypomnieniem o zarejestrowanej konsultacji i e-mail z linkiem do łączenia.