Polacy są zestresowani przez pracę. To najgorszy wynik w rozwiniętej Europie

Wysokie oczekiwania własne, krótkie terminy i duża odpowiedzialność to czynniki, które znacząco wpływają na zdrowie psychiczne Polaków. Trzech na dziesięciu cały czas doświadcza stresu w pracy. A co czwarty odczuwa go na co dzień.

Polacy są zestresowani przez pracę. To najgorszy wynik w rozwiniętej Europie
Źródło zdjęć: © East News | TOMASZ ZUREK/REPORTER

- Często my sami budujemy sobie stres już poprzez samo podejście do obowiązków w pracy. Jesteśmy perfekcjonistami, a nasze rozbudowane ambicje, wygórowane oczekiwania wobec siebie i innych powodują, że jesteśmy wiecznie niezadowoleni - tłumaczy Joanna Michalska, prezes Instytutu Zarządzania Stresem, dla „Rz”.

Badanie firmy ADP, obejmujące ponad 9,9 tys. osób w ośmiu krajach (Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania, Szwajcaria i Wielka Brytania) pokazuje, że Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami w Europie.

Najbardziej stresujące w Polsce branże, wśród pracowników doświadczających go każdego dnia, to usługi finansowe, handel, gastronomia i służba zdrowia. Co pomaga ograniczyć stres? Są to m. in. właściwe planowanie pracy, pozytywne myślenie, jasny podział obowiązków, nowoczesne wyposażenie i know-how.

Eksperci uważają, że stres budzi raczej negatywne skojarzenia, jednak potrafi również mobilizować do działania, pobudzać do inicjatywy i kreatywności. Ale jego długotrwałe działanie jest szkodzące. Psycholodzy tłumaczą, że przez nadmierny stres wolniej się uczymy, gorzej myślimy i pracujemy. A to tylko początek problemów.

Zobacz też: W maju zaczną obowiązywać nowe przepisy o danych osobowych

To także źródło m. in. chorób nadciśnienia, cukrzycy, choroby wieńcowej, problemów żołądka i dwunastnicy. Dlatego umiejętność zarządzania stresem jest równie istotna, co inne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)