Trwa ładowanie...
d45gjs6
sondaż
26-04-2005 14:55

Polacy źle oceniają sytuację na rynku pracy

91% Polaków negatywnie ocenia sytuację na rynku pracy. Ponad dwie piąte (43%) respondentów określa ją jako złą, a niemal połowa (48%) jako bardzo złą - wynika z kwietniowego sondażu CBOS.

d45gjs6
d45gjs6

Krytyczny jest także obraz lokalnych rynków pracy. Podobnie jak przed miesiącem, ponad jedna czwarta ankietowanych (27%) sądzi, że w ich miejscowości lub okolicy nie ma żadnej pracy, a niemal połowa (49%) uważa, iż trudno tam znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie.

Co piąty respondent (21%) twierdzi jednak, że na lokalnym rynku pracy można się gdzieś zatrudnić, choć niełatwo jest o pracę odpowiednią. Nadal tylko co setny badany uważa, że odpowiednią pracę można znaleźć bez większych problemów.

Z perspektywy ostatnich trzech i pół roku daje się zauważyć niewielką poprawę opinii o lokalnych rynkach pracy. Z wahaniami, stopniowo maleje odsetek osób twierdzących, że w ich miejscowości lub okolicy nie ma żadnej pracy, a przybywa przekonanych, że da się tam znaleźć jakąś pracę, choć trudno o odpowiednią.

Na brak jakiejkolwiek pracy w miejscu zamieszkania lub okolicy najczęściej wskazują badani znajdujący się w trudnym położeniu ekonomicznym, mający jedynie podstawowe wykształcenie, zwłaszcza rolnicy i renciści.

d45gjs6

Im ankietowani są młodsi, lepiej wykształceni, mają lepszą sytuację finansową i materialną oraz wyższą pozycję zawodową, tym rzadziej wyrażają skrajnie negatywne opinie.

Najlepiej oceniamy wielkomiejski rynek

Wciąż najlepiej jest oceniany wielkomiejski rynek pracy - więcej niż połowa respondentów z największych miast twierdzi, że jest tam szansa na jakieś zatrudnienie, choć nie zawsze odpowiednie. Natomiast im mniejsza miejscowość, tym bardziej krytyczne opinie mieszkańców o lokalnym rynku pracy. Szczególnie wyraźnie jest to widoczne na wsi, gdzie ponad dwie piąte badanych nie dostrzega żadnych wolnych miejsc pracy w miejscu zamieszkania lub okolicy.

Respondenci są pesymistyczni, jeśli chodzi o przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji na krajowym rynku pracy w najbliższym roku.

Według CBOS, od stycznia stopniowo maleje odsetek optymistów - obecnie zmiany na lepsze spodziewa się zaledwie jedna siódma badanych (14%). Niemal co piąty respondent (19%) przewiduje pogorszenie, a ponad połowa (56%) nie oczekuje żadnych zmian na rynku pracy.

d45gjs6

Najbardziej optymistyczna jest ucząca się młodzież

Najbardziej optymistyczne są przewidywania młodzieży, szczególnie uczącej się - poprawy sytuacji na rynku pracy spodziewa się ponad jedna trzecia uczniów i studentów (35%) oraz jedna czwarta ogółu ludzi młodych w wieku od 18 do 24 lat (24%).

Z sondażu wynika, że w ciągu ostatniego roku osłabły niepokoje osób pracujących, związane z utratą zatrudnienia. Większość pracujących (56%) deklaruje poczucie bezpieczeństwa w tej kwestii.

Utraty pracy spodziewa się niemal dwie piąte badanych (39%), w tym ponad jedna ósma (13%) bardzo poważnie liczy się z taką możliwością. Najbardziej zagrożeni czują się młodzi pracownicy; kobiety; respondenci, którzy nie mają zapewnionego bezpieczeństwa bytowego (o dochodach poniżej 300 zł na osobę w rodzinie), a spośród grup zawodowych - pracownicy fizyczno-umysłowi i robotnicy niewykwalifikowani.

Poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia najczęściej deklarują pracownicy najlepiej sytuowani, z wyższym wykształceniem, mieszkańcy wielkich miast, badani w średnim wieku (od 45 do 54 lat). Bezpiecznie czują się rolnicy i przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji, także pracownicy umysłowi niższego szczebla.

d45gjs6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45gjs6