Trwa ładowanie...

Połączenie gazowe z Litwą coraz bliżej

Gaz-System i AB Lietuvos Dujos podpisały w poniedziałek dokument określający zasady współpracy przy analizie możliwości połączenia gazowego Polska - Litwa - poinformował polski operator. Wstępne analizy mają być ukończone w pierwszym kwartale 2011 roku.

Połączenie gazowe z Litwą coraz bliżejŹródło: AFP
d21eqih
d21eqih

W obydwu spółkach zostały powołane zespoły robocze odpowiedzialne za współpracę w zakresie wykonania niezbędnych analiz. Jeśli ich wyniki będą satysfakcjonujące, to zapadnie decyzja o przygotowaniu studium wykonalności.

Studium takie to podstawowy dokument inwestycyjny, który zawiera założenia techniczne, ekonomiczne i środowiskowe.

- Analizowany gazociąg Polska - Litwa może być w przyszłości istotnym połączeniem integrującym system przesyłowy gazu ziemnego w tej części Europy. Wpisuje się on w unijną strategię tworzenia transgranicznych połączeń, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne państw nadbałtyckich - powiedział prezes Gaz-Systemu Jan Chadam. Jego zdaniem, kraje rejonu Morza Bałtyckiego wciąż pozostają "wyspą energetyczną" w UE, a połączenie z Litwą zmieniłoby ten stan stwarzając nowe możliwości rynkowe i zwiększając bezpieczeństwo dostaw.

d21eqih

Ponadto litewska spółka gazownicza AB Lietuvos Dujos, z którą współpracuje Gaz-System, utworzyła nowe połączenie transgraniczne z sąsiednią Łotwą.

W pierwszym etapie analiz, Gaz-System i jej litewski partner przeprowadzą analizy m.in. zapotrzebowania na gaz ziemny w regionie, źródeł dostaw i cen.

Inicjatywa nowego gazociągu łączącego Polskę i Litwę była omawiana 8 kwietnia przez prezydentów obu krajów. Strony chciały, by projekt został uznany za priorytetowy przez Komisję Europejską.

30 kwietnia 2010 r. spółki złożyły wniosek o dofinansowanie prac analitycznych z unijnego programu Trans-European Networks-Energy (TEN-E). Wnioskowane dofinansowanie Komisji Europejskiej wynosi 50 proc. wartości analiz, pozostała część zostanie pokryta przez operatorów. Decyzja Komisji Europejskiej w tej sprawie spodziewana jest na początku 2011 roku.

Zanim dojdzie do decyzji o budowie, to zgodnie z wymogami UE konieczne jest przeprowadzenie procedury, która zbada zainteresowanie firm tym połączeniem. Takie badanie Gaz-System przeprowadził już w ubiegłym roku, wówczas żadna firma nie złożyła wiążącego zamówienia na przesył gazu połączeniem Litwa - Polska.

d21eqih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21eqih