Trwa ładowanie...
d6tf23e
d6tf23e
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Police zainwestują w 2015 r. ok. 250 mln zł

Police wchodzące w skład Grupy Azoty zainwestują w 2015 roku ok. 250 mln zł, z czego ok. 50 mln zł pochłonie budowa kopalni fosforytów w Senegalu - poinformował dziennikarzy wiceprezes Grupy Azoty Krzysztof Jałosiński. W ciągu półtora roku - dwóch lat spółka zainwestuje 156 mln zł w zwiększenie efektywności produkcji amoniaku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d6tf23e

W środę Police podpisały umowę wartą 46 mln zł z Instytutem Nowych Syntez Chemicznych. INS w ramach umowy ma zmodernizować instalacje wytwarzające amoniak w polickich zakładach i opracować odpowiednie rozwiązania technologiczne.

"46 mln zł to wartość umowy z INS, natomiast cała inwestycja pochłonie ok. 156 mln zł. Trzeba będzie wymienić część urządzeń, dokupić nowe" - powiedział podczas konferencji Jałosiński.

Dodał, że dzięki projektowi nastąpi poprawa efektywności instalacji amoniaku i zmniejszenie kosztów produkcji. Zużycie energii elektrycznej w polickich zakładach ma spaść o ok. 15 proc., o ok. 3 proc. może też zmniejszyć się konsumpcja gazu.

d6tf23e

"Produkcja amoniaku wzrośnie o ok. 60 tys. ton rocznie, czyli o prawie 8 proc." - poinformował Jałosiński.

Inwestycja ma być gotowa w połowie 2016 roku. Jak poinformowali przedstawiciele spółki, jest to odpowiedź na światowy deficyt amoniaku i rosnące ceny tego produktu. W trzecim kwartale tego roku cena amoniaku utrzymywała się na średnim poziomie 488 USD za tonę (była o 58 USD wyższa niż rok wcześniej).

Wpływ na deficyt amoniaku ma m.in. wyłączenie instalacji amoniaku i ograniczenie jego produkcji na Ukrainie i Trynidadzie oraz w Afryce Północnej.

Police sprzedają między 10 a 20 proc. amoniaku do firm zewnętrznych, spoza grupy.

d6tf23e

Jałosiński poinformował, że w 2015 roku CAPEX Polic wyniesie ok. 250 mln zł.

Około 50 mln zł pochłonie budowa kopalni fosforytów w Senegalu.

"To kopalnia odkrywkowa. Pod koniec 2015 roku powinna być już gotowa, liczymy że jeszcze w końcówce przyszłego roku uruchomimy eksploatację i przewieziemy pierwsze partie surowca do Polski" - powiedział.

W tym roku do Polski z Senegalu firma sprowadziła ponad 200 tys. ton fosforytów, co stanowi 20-25 proc. zapotrzebowania spółki.

d6tf23e

Kolejnym krokiem, jeśli chodzi o projekty afrykańskie, będzie uruchomienie zakładu przerobu fosforytów. W 2016 roku Police chcą tam rozpocząć produkcję kwasu fosforowego.

"To będzie już CAPEX dużo, dużo większy" - poinformowała dziennikarzy Anna Podolak, wiceprezes Polic odpowiedzialna za ten projekt. Nie zdradziła jednak, jakie konkretnie kwoty pochłonie projekt.

Police kupiły 55 proc. akcji African Investment Group za 29 mln dolarów w sierpniu 2013 r., uzyskując tym samym dostęp do złóż surowców w Senegalu.

Senegalska spółka African Investment Group ma koncesję na dostęp do złóż piasków ilmenitowych Sud Saint Louis oraz pozwolenie na wydobycie złóż fosforanów wapnia w rejonie Lam Lam oraz Kebemer. Z tego pierwszego złoża surowiec ma być eksploatowany przez cztery lata. Wstępne szacunki mówią, że żywotność drugiego złoża to ponad 50 lat.

d6tf23e

Podziel się opinią

Share
d6tf23e
d6tf23e