Trwa ładowanie...
d1apxkt
13-11-2014 14:20

Police zapowiadają duże inwestycje i nowe miejsca pracy

Wielomilionowe inwestycje, które spowodują znaczący wzrost miejsc pracy zapowiada kierownictwo Grupy Azoty Police. Police pochwaliły się też dobrymi wynikami finansowymi.

Share
d1apxkt

Jak mówił dziennikarzom w czwartek prezes Polic Krzysztof Jałosiński, wyniki spółki po trzecim kwartale tego roku są bardzo dobre w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, a także wynikami z poprzednich lat.

"Myślę, że cały rok będzie równie dobry, nawet zdecydowanie lepszy niż rok ubiegły" - powiedział prezes.

Po trzech kwartałach br. Police wypracowały 64 mln zł zysku. Przychody w tym okresie kształtowały się na podobnym poziomie co w tym samym okresie rok temu i wyniosły 500 mln zł. Dobre wyniki to efekt m.in. uzyskania niższych kosztów podstawowych surowców oraz wyższej sprzedaży nawozów.

Jałosiński przypomniał, że w trzecim kwartale br. Grupa Azoty, do której należą Police, ogłosiła nową strategię na lata 2014-2020. W ramach tej strategii w podszczecińskiej firmie rusza "poważny program inwestycyjny" - dodał.

d1apxkt

Na tzw. rozwój organiczny Polic będzie przeznaczonych 2-2,5 mld zł, a wielomilionowe inwestycje spowodują znaczący wzrost miejsc pracy - zaznaczył.

Firma zamierza wypuścić na rynek nowy produkt, niezwiązany z rolnictwem czy produkcją nawozów fosforowych - poinformował prezes, nie zdradzając jednak szczegółów. "Chcemy zdywersyfikować naszą produkcję, by nie być uzależnionym od koniunktury czy działalności na rynku nawozowym" - wyjaśnił. Potwierdził jedynie, że program dywersyfikacji związany jest z wykorzystaniem polickiego portu.

Drugą inwestycją Polic ma być rozbudowa firmy w Senegalu. Police mają własne źródła fosforytów w tym afrykańskim kraju.

Police zamierzają wybudować kolejną kopalnię tego surowca - poinformowała Anna Podolak z zarządu firmy.

d1apxkt

Spółka chce też produkować nawozy na rynek senegalski - zamierza zainwestować w linię produkującą nawozy na tamtejszy rynek. Zamierzamy zwiększyć nasze moce produkcyjne w Senegalu do około jednego miliona ton fosforytów i sprowadzać go do Polski - dodała Podolak. "Już pracujemy nad budową rynku w Senegalu i w krajach sąsiadujących" - zaznaczyła.

Do końca tego roku spółka sprowadzi do Polski 200 tys. ton surowca z Senegalu. W przyszłym roku ma być go 300 tys. "Przy 800 tys. ton rocznej konsumpcji przez zakłady fosforytów, to jest już jedna czwarta naszych potrzeb" - podkreślił Jałosiński.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. (dawniej Zakłady Chemiczne Police) to jedna z największych firm chemicznych w Polsce i jeden z największych polskich eksporterów. W 1995 r. Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 2005 r. firma zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W sierpniu 2011 r. Grupa Azoty SA kupiła 49,5 mln akcji zwykłych na okaziciela Polic (66 proc. kapitału zakładowego)
, dzięki czemu spółka weszła w skład grupy kapitałowej Azoty.

d1apxkt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1apxkt