Policjanci chcą więcej przywilejów
Policjanci są niezadowoleni. Chcieliby mieć takie same przywileje , jakie należą się wojskowym. Tłumaczą, że skoro obowiązują ich takie same zasady przechodzenia na emeryturę, to inne uprawnienia też powinny być zrównane
Odprawa
Kością niezgody jest kwestia wysokości uposażenia odprawy dla tych, którzy odchodzą ze służby. Policjant decydujący się na emeryturę po 28,5 roku służby może liczyć na 6-miesięczną odprawę. Żołnierzom natomiast należy się kwota w wysokości 12-miesięcznych poborów.
Dofinansowanie
Pomoc finansowa na zakup mieszkania też budzi spore kontrowersje. Żołnierz zawodowy, który ma czteroosobową rodzinę może liczyć nawet na 430 tys. zł dofinansowania na zakup nieruchomości. Natomiast policjant czy funkcjonariusz Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie tylko 16 tys. zł.
*Urlop *
Wojskowy studiujący zaocznie na wyższej uczelni ma prawo do 28 dniu urlopu w ciągu roku akademickiego i 21 dni na studiach podyplomowych. Policjant nie ma prawa do takiego wolnego. Jeśli się uprze, może jedynie skorzystać z 21 dni wolnych przewidzianych w kodeksie pracy. Taki urlop jednak może wykorzystać tylko na ostatnim roku studiów.
Dodatkowy urlop z tytułu służby i wieku też jest liczony inaczej w wojsku i policji. Żołnierzowi przysługuje 15 dni roboczych, 13 policjantowi, a funkcjonariuszowi służb specjalnych zaledwie 11.
Taka specyfika
Jak przekonuje na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w tej chwili nie prowadzi się żadnych prac związanych z wyrównaniem uprawnień służb podległych ministerstwu z uprawnieniami żołnierzy. "Jednocześnie wyjaśnia, że różnice pomiędzy wojskiem a pozostałymi formacjami wynikają ze specyfiki służby - czytamy w 'DGP'. - Odmienne rozwiązania związane np. z dofinansowaniem do mieszkań tłumaczy rozmieszczeniem garnizonów wojskowych (często poza terenami zurbanizowanymi)".
JK,WP.PL