Trwa ładowanie...
d2j5jfb

Polityka EBC może doprowadzić do wzrostu inflacji, ale nie rodzi ryzyk hiperinflacyjnych - Belka

13.11. Ożarów Mazowiecki (PAP) - Polityka EBC może doprowadzić do wzrostu inflacji, ale nie rodzi ryzyk hiperinflacyjnych - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Marek...

Share
d2j5jfb

13.11. Ożarów Mazowiecki (PAP) - Polityka EBC może doprowadzić do wzrostu inflacji, ale nie rodzi ryzyk hiperinflacyjnych - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

"Zastanawiamy się jakie niebezpieczeństwa płyną z tego, że EBC otworzył sobie drogę do drukowania pieniędzy. Po pierwsze, czy to prowadzi do inflacji? Oczywiście to może prowadzić do inflacji. Gdybyśmy wiedzieli kiedy następuje zmiana sytuacji i kiedy należałoby nadmierną płynność absorbować z rynku, gdybyśmy się mogli przeciwstawić naciskowi polityczno-społecznemu, wtedy właściwie niebezpieczeństwa by nie było. Jest możliwość, że za późno będzie sterylizowanie rynku pieniężnego następować" - powiedział Belka podczas konferencji naukowej.

"Drugie pytanie: czy jest ryzyko hiperinflacji? Chcę bardzo jasno powiedzieć, hiperinflacja jest zjawiskiem pieniężnym, ale ono występuje, kiedy państwo traci zdolność opodatkowywania obywateli. Niczego takiego, nawet w dalszej perspektywie, w Europie nie obserwujemy" - dodał.

"Po trzecie o hazardzie moralnym nie mamy prawa mówić, kiedy alternatywą jest zagłada. Nie powinniśmy w kontekście EBC i jego działań mówić o hazardzie moralnym" - podkreślił szef banku centralnego.

bg/ fdu/ ana/

d2j5jfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j5jfb