Trwa ładowanie...
d4bxif7
d4bxif7

Polnord: Poziom sprzedaży powinien być stabilny r/r w całym 2016 r.

Warszawa, 10.10.2016 (ISBnews) - Polnord spodziewa się sprzedaży mieszkań w całym 2016 r. na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, poinformował ISBnews prezes Dariusz Krawczyk. W jego opinii, spółka konsekwentnie realizuje przyjętą w marcu strategię, obniżając koszty, zwiększając rentowność i rozbudowując ofertę, która do grudnia ma się powiększyć o m.in. nową inwestycję w Gdańsku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4bxif7

"W bieżącym roku nie zamierzamy ścigać się z konkurentami na liczbę sprzedanych mieszkań. Polnord ma swoje miejsce w grupie największych polskich deweloperów, nasze ambicje sięgają jednak znacznie wyżej. Ich zaspokojenie wymaga ogromnego nakładu pracy na rzecz zmian organizacyjnych, które od marca tego roku konsekwentnie przeprowadzamy, ale i czasu. Podkreślałem, że 2016 rok będzie dla Grupy czasem na uporządkowanie spraw i przygotowanie gruntu dla przyszłych wyników. Liczba umów sprzedaży i rezerwacyjnych, odnotowana przez Polnord w okresie od stycznia do września 2016 r., pozwala spodziewać się za cały bieżący rok wolumenu sprzedaży zbliżonego do ubiegłorocznego" - powiedział Krawczyk w rozmowie z ISBnews.

W 2015 grupa Polnordu osiągnęła sprzedaż lokali na poziomie 1 054 lokale netto. Począwszy od IV kwartału 2015 r. wyniki te są wykazywane proporcjonalnie do udziału Grupy w przedsięwzięciach prowadzonych wspólnie z podmiotami współkontrolowanymi, tak aby urealnić jej osiągnięcia. W pierwszych trzech kwartałach br. Polnord sprzedał 782 lokale. W tym czasie Grupa przekazała klientom klucze do 665 lokali w porównaniu do 658 rok wcześniej.

"W ostatnim kwartale roku spodziewamy się zahamowania wydań, co jest związane z przebiegiem cyklu produkcyjnego w grupie. Po zrealizowaniu dużej liczby przekazań w pierwszej połowie roku, oczekujemy na pozwolenia na użytkowanie kolejnych etapów inwestycji, po których otrzymaniu na początku 2017 roku uruchomimy proces wydawania kluczy kolejnym klientom" - powiedział prezes.

d4bxif7

"Od czasu ogłoszenia strategii w marcu br. wiele spośród naszych planów zostało już urzeczywistnionych. Prace rozpoczęliśmy od aktualizacji wartości niektórych aktywów Grupy, by odzwierciedlały warunki rynkowe, oraz przeglądu prowadzonych i potencjalnych inwestycji, decydując się na koncentrację na stabilnych rynkach warszawskim i trójmiejskim. W ramach realizacji tego założenia kończymy obecnie budowę projektów w Olsztynie, Szczecinie i Łodzi, sukcesywnie wprowadzając do sprzedaży ostatnie etapy osiedli. Wdrożona przez Grupę nowa struktura organizacyjna przyczynia się do wzrostu efektywności, a zmiana zasad wyboru wykonawców i dostawców pozwala nam osiągać znaczące oszczędności w zakresie kosztów realizacyjnych" - kontynuował Krawczyk.

Podkreślił, że dokonywane zmiany zaczynają być już widoczne w wynikach. Po I półroczu 2016 r. marża brutto ze sprzedaży wzrosła do 27% z 24,4% rok wcześniej.

"Nasz plan uruchomień inwestycji na bieżący rok w dużej mierze został już zrealizowany - do dziś w sprzedaży znalazło się dziewięć nowych projektów. Do grudnia Polnord wraz ze spółkami współkontrolowanymi zamierza uruchomić kolejne inwestycje, które rozszerzą ofertę o kilkaset lokali. Wśród nich znajdzie się IV etap popularnej Stacji Kazimierz, realizowanej w Warszawie wspólnie z Grupą Waryński, gdzie zaoferujemy blisko 90 mieszkań o wysokim standardzie. W Trójmieście ruszyć ma zupełnie nowy projekt przy ul. Flisykowskiego" - podsumował szef Polnordu.

W marcu br. Polnord przyjął strategię na lata 2016-2019, zgodnie z którą chce m.in. wypracować ponad 500 mln zł przychodów w 2019 r. i osiągnąć sprzedaż na poziomie minimum 1,5 tys. lokali. Zakłada ona również koncentrację działalności na terenie dużych aglomeracji (Warszawa i Trójmiasto) oraz powrót do wypłacania dywidendy począwszy od 2018 r.

d4bxif7

Polnord S.A. to firma typu holdingowego. Prace operacyjne wykonywane są w spółkach celowych, powoływanych do realizacji poszczególnych inwestycji. Polnord realizuje projekty budowlane w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Olsztynie, Szczecinie i Wrocławiu. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Tomasz Chaberko

(ISBnews)

d4bxif7

Podziel się opinią

Share
d4bxif7
d4bxif7