Polsce grozi nowa fala bezrobocia?
Pracodawcy RP obawiają się dalszego wzrostu bezrobocia i apelują o nowelizację art. 13 ustawy antykryzysowej.
Pracodawcy RP obawiają się dalszego wzrostu bezrobocia i apelują o nowelizację art. 13 ustawy antykryzysowej. 27,3 proc. firm deklaruje zwiększenie zatrudnienia, to 15,6 proc. będzie je redukować. Połowa (50,6 proc.) utrzyma je na tym samym poziomie.
Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, szacunkowa stopa bezrobocia wyniosła w listopadzie 11,8 proc. To o 0,3 punktu procentowego więcej niż październiku. Wzrost bezrobocia zanotowano we wszystkich województwach.
Jak twierdzi MPiPS, jednym z czynników za to odpowiedzialnych jest brak dalszego zatrudnienia pracowników, którym skończyły się umowy terminowe.
Pracodawcy RP przypominają o potencjalnych skutkach, jakie mogą wyniknąć w sierpniu 2011 r. w związku z obowiązywaniem terminowych umów o pracę. Wspomniana ustawa zawiesiła stosowanie przepisu Kodeksu pracy dotyczącego ograniczeń w wielokrotnym ponawianiu umów na czas określony.
Ustawa przewiduje, że okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 24 miesięcy.
Po upływie tego okresu, 22 sierpnia 2011 r. umowy terminowe mogą przekształcić się w umowy na czas nieokreślony. Wzrost bezrobocia może wynikać z niemożliwości zatrudniania pracowników na umowy bezterminowe. Stąd, zdaniem Pracodawców RP, nowelizacja przepisów jest niezbędna.
Źródło: Pracodawcy RP