Polscy przedsiębiorcy optymistycznie postrzegają 2011 rok - KIG
13.12. Warszawa (PAP) - Polscy przedsiębiorcy optymistycznie postrzegają perspektywy na 2011 rok. Przyszły rok ma być kolejnym etapem powrotu do dobrej koniunktury gospodarczej,...
13.12. Warszawa (PAP) - Polscy przedsiębiorcy optymistycznie postrzegają perspektywy na 2011 rok. Przyszły rok ma być kolejnym etapem powrotu do dobrej koniunktury gospodarczej, choć w nastrojach przedsiębiorców pojawia się niepokój, co do warunków prowadzenia biznesu - wynika z badań nastrojów przedsiębiorców European Economic Survey 2011, przeprowadzonych przez Krajową Izbę Gospodarczą.
Z badań przeprowadzonych przez KIG wynika, że 66,7 proc. polskich przedsiębiorców planuje zwiększyć obroty w 2011 r., a 10 proc. oczekuje ich spadku. Wynik ten plasuje polskich przedsiębiorców na trzecim miejscu po Szwecji i Estonii. Przed rokiem 58,8 proc. polskich przedsiębiorców oczekiwało wzrostu obrotów, a 11,9 proc. ich spadku.
"Poprawa tegorocznych rezultatów w porównaniu do tych z poprzedniego roku świadczy o powrocie polskiej gospodarki na ścieżkę szybszego wzrostu gospodarczego. W poprzednich dwóch latach zaznaczyło się spowolnienie wywołane światowym kryzysem gospodarczym, co dla wielu firm oznaczało konieczność magazynowania nadwyżki produkcyjnej, obniżenie mocy produkcyjnych, zmniejszenie zatrudnienia, czy też wstrzymanie inwestycji" - powiedział Marek Kłoczko, sekretarz generalny KIG.
"Główną przyczyną poprawy sytuacji wydaje się być systematyczny wzrost popytu krajowego i zagranicznego, chociaż w niektórych branżach takich jak budownictwo, czy transport sytuacja jest wciąż niepewna" - dodał.
KIG podała, że optymizm przedsiębiorców odnoszący się do zwiększenia obrotów dotyczy w większej części sektora przemysłu niż usług.
Z raportu wynika, że 63,1 proc. przedsiębiorców planuje w 2011 zwiększyć swoją sprzedaż krajową, a 10,4 proc. oczekuje jej spadku. Podobnie jak w przypadku obrotów, oczekiwania producentów na rok 2011 są nieco bardziej optymistyczne niż w przypadku sektora usług. Główną przyczyną oczekiwanej poprawy sytuacji w 2011 jest wzrost popytu krajowego, głównie dzięki stopniowemu zwiększaniu konsumpcji przez gospodarstwa domowe.
Raport pokazuje, że w 2011 roku 45,1 proc. przedsiębiorców planuje zwiększyć sprzedaż eksportową, 46 proc. planuje utrzymać ją na niezmienionym poziomie, a 8,9 proc. oczekuje jej spadku.
Badanie KIG pokazuje ożywienie w sferze planów inwestycyjnych przedsiębiorstw. Blisko 47 proc. przedsiębiorców planuje wzrost inwestycji w 2011 r., 40,1 proc. planuje ich utrzymanie na obecnym poziomie, a 13,2 proc. planuje zmniejszenie inwestycji.
Według raportu, w 2011 roku spadać powinno bezrobocie. 35,1 proc. ankietowanych przedsiębiorstw planuje w nadchodzącym roku zwiększać zatrudnienie, zaś u 15 proc. badanych firm przewidywane są zwolnienia. Blisko 50 proc. firm deklaruje utrzymanie poziomu zatrudnienia na tegorocznym poziomie.
Polscy przedsiębiorcy znacznie mniej optymizmu wykazują w sferze klimatu biznesowego. 27,7 proc. przedsiębiorców uważa, że warunki prowadzenia biznesu będą korzystniejsze, 28,7 proc. uważa, że ulegną pogorszeniu, a 43,6 proc. uważa, że pozostaną bez zmian. Uplasowało to Polskę w grupie państw o najniższej ocenie spodziewanych warunków do prowadzenia biznesu.
"Głównym tego powodem jest spadek zaufania do zaplecza instytucjalnego będący konsekwencją następstw globalnego kryzysu finansowego. Ponadto rosnące obawy o stan finansów publicznych, zwłaszcza w obszarze wciąż narastającego długu publicznego, również znajdują odbicie w nastrojach przedsiębiorców" - powiedział Kłoczko.(PAP)
gsu/ asa/