Trwa ładowanie...

Polska chce twardych sankcji na surowce z Rosji. "Same cła są nie do przyjęcia"

"Będziemy domagać się pakietu sankcji na ropę i gaz oraz wdrożenia rosyjskiego ETS. Musimy solidarnie sprzeciwić się rosyjskiemu szantażowi" - napisała w poniedziałek na Twitterze minister klimatu Anna Moskwa. Szefowa resortu weźmie udział w nadzwyczajnej radzie ministrów energii UE, która zajmie się kwestią bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty i odejścia od rosyjskich surowców energetycznych.

Polska chce twardych sankcji na surowce z Rosji. "Same cła są nie do przyjęcia" Polska chce twardych sankcji na surowce z Rosji. "Same cła są nie do przyjęcia" Źródło: Adobe Stock, fot: predrag1
d2f5ppm
d2f5ppm

W tym tygodniu mogą zapaść decyzje dotyczące szóstego pakietu sankcji unijnych na Rosję w związku z agresją na Ukrainę - przekazała agencja Bloomberga. Natomiast według portalu Politico pakiet ma być przedstawiony przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen już we wtorek.

Głównym punktem projektu ma być rezygnacja z importu rosyjskiej ropy naftowej. Zakaz nie wszedłby jednak w życie natychmiast, lecz stopniowo - do końca bieżącego roku - wynika z ustaleń Politico. Są one zbieżne z doniesieniami Bloomberga.

Bankowość prywatna rozmowa z Jarosławem Fuchs, Wiceprezesem Banku Pekao S.A.

Anna Moskwa, pytana w poniedziałek przez PAP, czy Polska zgodziłaby się na cła, gdyby miały one być czynnikiem powodującym, że import m.in. rosyjskiej ropy spada, odpowiedziała: - Dla Polski nie do przyjęcia jest przyjęcie samych ceł, bez przyjęcia embarga i określonej daty odejścia (od importu surowców energetycznych z Rosji ).

d2f5ppm

Opornych trzeba przekonać

Dodała, że Polska "jest w stanie zgodzić się na mechanizm przejściowy, dotyczący zarówno odcięcia się od ropy, jak i gazu". Minister postuluje jednak obciążenie tych krajów, które nie zrezygnują szybko z rosyjskich surowców, "jakąś formą opłaty". - Czy to będzie cło, czy to będzie jakiś podatek, czy opłata solidarnościowa typu ETS, to jest do uzgodnienia - stwierdziła.

Podkreśliła, że ważne jest, by opłata obowiązywała do momentu odejścia od rosyjskich źródeł energetycznych. - Natomiast z jednoczesnym uznaniem tej daty, kiedy wszystkie państwa solidarnie odchodzą. Nie zgadzamy się na rozwiązanie, że państwa dalej będą importować i płacić - zastrzegła szefowa resortu klimatu.

Rosja odcięła gaz Polsce. Damy sobie radę? "Sami podziękowalibyśmy za dostawy"

Jak mówiła, spotkanie unijnych ministrów ds. energii będzie poświęcone przede wszystkim tematyce bezpieczeństwa energetycznego, z naciskiem na derusyfikację, i bezpieczeństwu w zakresie dostaw gazu.

d2f5ppm

- Dodatkowo będziemy rozmawiać o kolejnym pakiecie sankcyjnym, w tym o ujęciu pełnych sankcji na ropę. Oczywiście wątkiem, który też będzie przedmiotem dyskusji, będzie płatność w rublach Gazpromowi i dekret, który się w ostatnich tygodniach pojawił - powiedziała Moskwa. Przypomnijmy, że Polska nie zgodziła się na płatność w rublach, za co Gazprom zakręcił nam kurek z gazem.

Anna Moskwa dodała, że stałym wątkiem tych posiedzeń jest temat solidarności z Ukrainą w obszarze energetycznym. - Jakie mamy możliwości większej pomocy, co jeszcze możemy zrobić. Mam konkretne prośby ze strony ukraińskiej. Te prośby będę przekazywała państwom europejskim i potem już na roboczo będziemy koordynować kolejne dostawy, kolejne wsparcie dla Ukrainy - dodała.

Pod koniec kwietnia szefowa klimatu i środowiska zapowiedziała, że Polska będzie proponować na najbliższej Radzie UE projekt sankcjonowania importu energii z Rosji poprzez "rosyjski ETS", tj. system analogiczny do opłat za emisje CO2. Jej zdaniem w "rosyjskim ETS" mogłyby zostać zawarte cele "derusyfikacyjne", analogiczne do celów dekarbonizacyjnych UE, z podziałem na poszczególne sektory, surowce i państwa członkowskie.

d2f5ppm

Węgry się nie zgodzą?

Według Politico, jeśli chodzi o odejście od ropy z Rosji, Komisja Europejska zaproponuje prawdopodobnie okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji, ze względu na stopień, w jakim te dwa kraje są uzależnione od rosyjskiej ropy i trudności, jakie napotykają w znalezieniu alternatywnych dostaw. Bruksela chce oddalić w ten sposób groźbę weta ze strony Budapesztu lub Bratysławy wobec nowego pakietu sankcji.

Przypomnijmy, w poniedziałek rzecznik węgierskiego rządu oświadczył, że Węgry są przeciwne wszelkim sankcjom na rosyjski gaz i ropę. Tymczasem jeszcze w niedzielę wieczorem ZDF informował nieoficjalnie, że kraje, które do tej pory blokowały embargo na ropę z Rosji, takie jak waśnie Węgry i Austria, wycofują się z weta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2f5ppm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2f5ppm